اثرات مخرب مصرف توام الکل و دارو ؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #75210
  Zohre Azimi
  مشارکت کننده

  بله این واقعیت دارد که بسیاری از داروهایی که پزشکان برای بیماران خود تجویز می کنند در مقابل الکل از خود واکنش های نا مناسب نشان می دهند و احتمال بیشتر شدن بیماری یا بوجود آمدن جراحت های جدید را افزایش می دهد. بررسی های انجام شده نشان میدهد که دست کم 25 درصد از پذیرش فوریت های پزشکی در ایالات متحده به این مسئله مربوط می شود. همچنین آمار نشان می دهد که درصد بالایی از مرگ و میرهای اورژانسی بخاطر مصرف توام نوشابه های الکلی با انواع مواد مخدر می باشد.

  در ایالات متحده بیش از 2800 نوع داروی متداول وجود دارد که معمولا” پزشکان آنها را برای بیماران خود تجویز می کنند، همچنین آمار نشان می دهد پزشکان حدود 14 بیلیون نسخه دارو در سال برای مردم در ایالات متحده تجویز می کنند. با کمال تاسف باید گفت که در آمریکا حدود 70 درصد از مردم بالغ گه گاه الکل مصرف می کنند و 10 درصد از مردم نیز بصورت روزانه به مصرف مشروبات الکلی می پردازند.

  در این میان آمارهای گرفته شده از بیمارستان ها و مراکز درمانی نشان می دهد که بدن 60 درصد مردان و 30 درصد زنان در جامعه مصرف کننده الکل، از خود نسبت به مصرف الکل واکنش نشان میدهند. کافی است این آمار ساده را با حالتی که دارو نیز مصرف شود ترکیب کنید خواهید دید که رقم اعلام شده برای فوریت های پزشکی (25%) کاملا” منطقی و صحیح می باشد.

  مشکل بزرگ دیگر در ایالات متحده آن است که بر اثر مصرف بیش از حد الکل، سالخوردگان بتدریج نیاز به ترکیب الکل با سایر مواد مخدر را پیدا می کنند و به این ترتیب به خطرات احتمالی که می تواند گریبانگیر آنها شود می افزایند. با وجود آنکه جمعیت بالای 65 سال در ایالات متحده حدود 12 درصد می باشد اما همین جمعیت محدود، بین 25 تا 30 درصد از کل بیماران فوریت پزشکی در آمریکا را تشکیل می دهند.

  داروها برای تاثیر گزاری وارد خود می شوند و توسط جریان خون به محلی که باید در آنجا بیشترین اثر را بگذارند می رسند و در آنجا تاثیر لازم را بر آن عضو یا بافت مورد نظر می گذارند. سپس به تدریج بر اثر فعالیت و تحولات درونی بدن تاثیر آنها کمتر و کمتر می شود. الکل هم عینا” مانند دارو عمل می کند با این تفاوت که مقصد نهایی آن بطور مشخص مغز انسان می باشد. تاثیری که مصرف توام این دو می تواند بگذارد آن است که الکل می تواند در جریان حرکت دارو در بدن اختلال ایجاد کند.

  یک اشکال می تواند آن باشد که میان الکل و دارو برای گردش در جریان خون و رسیدن به عضو مورد نظر، یک رقابت بوجود آید. بنابراین با توجه به میزان مصرف الکل ممکن است دارو به هیچ وجه اثربخشی لازم را نداشته باشد و یا برای اثربخشی آن مجبور شویم مقدار استفاده از آن را زیاد کنیم. معمولا” بیماران سرخود با مشاهده این موضوع میزان مصرف دارو را بالا می برند بدون توجه به آنکه مصرف زیاد این دارو ممکن است عوارض جانبی ناخوشایندی داشته باشد.

  خطر بزرگ دیگر آن است که داروی مصرفی ممکن است رفتار الکل را در بدن تغییر دهد که در آنصورت ممکن است صدمات جبران ناپذیری به مغز و بدن انسان وارد آید. لازم به ذکر است که در حالت کلی آنزیمهای فعال شده توسط الکل در بدن میتوانند بسادگی به جگر و سایر اعضای بدن انسان جراحت های جبران ناپذیر وارد کنند.
  ________________________________________

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.