آیا افسردگی چاقی می آورد؟

در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #77914
  madjd
  مدیرکل

  افسردگی! این حالت دل آزار مدرن! همه ما لحظه هایی را داریم که در لاک خودمان فرومی رویم و دچار افسردگی می شویم. حتماً شما هم تصدیق می کنید که این روزها کمتر کسی را می توان پیدا کرد که همیشه شاد و خندان باشد.متأسفانه افسردگی مشکلات زیادی برای جسم و روح ما به بار می آورد.
  در اینجا می خواهیم بدانیم آیا این حالت روحی باعث چاقی هم می شود یا خیر؟ با ما همراه باشید.آیا افسردگی و چاقی جفت هم هستند؟ معمولاً زمانی که بر خلاف میل یا انتظارمان چند کیلو چاق می شویم باعث می شود خلقمان تنگ شود و دچار ناراحتی شویم. اما سوال اینجاست آیا عکس این مساله هم صادق است؟
  یعنی زمانی که دچار افسردگی و ناراحتی هستیم مقابله با اضافه وزن دشوار می شود؟باید بدانید که وضعیت روحی بیشتر افراد با عادت های غذایی شان در ارتباط مستقیم است. برای همین هم جای تعجب زیادی نیست اگر بگوییم که عوامل عاطفی و احساسی نقش مهمی در اضافه وزن و چاقی دارد.
  پژوهش ها چه می گویند؟
  محققان معتقدند که چاقی و مشکلات روحی و روانی در هم تنیده هستند. نتایج یک پژوهش جدید که روی ۵۰۰۰ زن و مرد جوان و به مدت ۲۰ سال انجام گرفت نشان می دهد که ارتباط زیادی بین چاق شدن و افسردگی وجود دارد. در این مدت بیست ساله، همه شرکت کننده ها چه آنها که افسرده بودند یا نه چند کیلو چاق تر شدند اما محققان مشاهده کردند افرادی که از افسردگی رنج می بردند چاق تر از حد معمول شدند (به خصوص از ناحیه شکم). در عوض بررسی ها نشان داد عکس این مساله صادق نیست.
  یعنی اینکه مردها و زن هایی که در شروع پژوهش دچار اضافه وزن بودند علائم افسردگی از خود بروز ندادند با وجود این که آنها هم در طول این مدت چاق تر شدند.

  #101015
  madjd
  مدیرکل

  چرا افسردگی باعث چاقی می شود؟
  احتمالات زیادی وجود دارد اما یکی از اصلی ترین دلایل این است که افراد افسرده برای تسکین مشکلات روحی خود بیشتر غذا می خورند. محققان با این تئوری بررسی های خود را پیش بردند که در بین افراد چاق، تجمع چربی ها در ناحیه شکم به دلیل بالا بودن میزان کورتیزول است. کورتیزول در واکنش به استرس تولید می شود.
  کورتیزول و تاثیر آن روی وزن
  کورتیزول را به نام «هورمون استرس» می شناسند به خاطر اینکه در شرایط استرس زا به میزان زیادی ترشح می شود. محققان به این نتیجه رسیده اند که میزان بالای کورتیزول باعث چاقی شکمی و تجمع چربی در ناحیه دور کمر شده و در عین حال باعث کاهش حجم عضلات و تراکم استخوانی می شود.باید بدانید که هورمون کورتیزول همچنین باعث افزایش میزان قند خون نیز می شود و به این ترتیب فشار خون را بالا برده و سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند.
  توجه داشته باشید که میزان بالای این هورمون برای سلامت عمومی بدن اصلا خوب نیست. همچنین باید بدانید که میزان بالای کورتیزول باعث افزایش اشتها می شود تا بدن بعد از تحمل لحظات تنش زا بتواند انرژی از دست رفته را بازگرداند.
  برای همین هم افرادی که دچار استرس شده و ترشح کورتیزول آنها زیاد شده است بیشتر به سمت مصرف مواد غذایی گرایش پیدا می کنند. این افراد به خصوص غذاهای سرشار از گلوسید (قند) را بیشتر مصرف می کنند.
  کاهش میزان کورتیزول
  اگر افسرده هستید و اضافه وزنتان نیز به همین دلیل است بهتر است قبل از هر کاری به فکر کاهش میزان کورتیزول خود باشید. بهترین و طبیعی ترین روش برای این کار ورزش روزانه است. ورزش های سنگین تر برای کاهش وزن خوب است اما مشکل اینجاست که این گونه ورزش های سخت، طولانی مدت و انرژی بَر نیز باعث افزایش میزان کورتیزول می شود.
  بهترین شیوه برای کاهش سطح کورتیزول این است که روزانه بیست دقیقه در هوای آزاد پیاده روی کنید. این کار باعث می شود که میزان هورمون استرستان کمتر شده و حال و هوایتان بهتر شود. همچنین باعث می شود که کالری های اضافی بسوزند و انباشته نشوند.

در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.