مصرف ویتامین C خطر ابتلا به نقرس را کاهش می دهد

  1. خانه
  2. آرتریت التهابی
  3. مصرف ویتامین C خطر ابتلا به نقرس را کاهش می دهد

بیماری نقرس متداولترین نوع آرتریت التهابی در مردان است. در این بیماری تجمع اسید اوریک باعث تشکیل کریستال هایی در مفاصل شده و درنتیجه درد، التهاب و ورم بروز می کند. با شناسایی عوامل خطر قابل اصلاح نقرس میتوان قدم بزرگی در پیشگیری و مدیریت این بیماری دردناک برداشت. نتایج مطالعات اخیر نشان داده اند که ویتامین Cبا تاثیر بر عملکرد کلیه ها میزان اسید اوریک خون و در نتیجه خطر بروز نقرس را کاهش می دهد.

در مطالعه ای که اخیرا در مجله آرشیو طب داخلی چاپ شده است، پژوهشگران به بررسی اثر مصرف ویتامین Cدر ابتلا به نقرس پرداختند. به منظور بررسی این ارتباط  طی سال های ۱۹۸۶ تا ۲۰۰۶ ، بیش از ۴۶ هزار مرد مورد مطالعه قرار گرفتند. شرکت کنندگان هر چهار سال یک پرسشنامه تغذیه ای را تکمیل می کردند تا از این طریق دریافت ویتامین Cآنها تخمین زده شود و هر دو سال افراد در صورت بروز علائم یا تشخیص نقرس، آن را گزارش می دادند.

نتایج حاصل از این مطالعه حاکی از آن بود که افزایش مصرف ویتامین Cسبب کاهش بروز بیماری نقرس می گردد. نتایج این مطالعه نشان داد که به ازای افزایش هر ۵۰۰ میلی گرم ویتامین Cبه رژیم غذایی، خطر ابتلا به نقرس۱۷%  کاهش یافت. جالب آن که این تاثیر با مصرف مکمل ویتامین Cنیز دیده شد. در واقع می توان گفت مردانی که ویتامین Cبالایی مصرف می کنند، کمتر در معرض ابتلا به نقرس قرار دارند.

نکته عملی: نتایج این مطالعه به طور روشنی نشان داد که دریافت میزان کافی ویتامین Cمی تواند روشی آسان در پیشگیری از نقرس باشد. البته باید توجه داشت حد بالای تحمل ویتامین Cدر بزرگسالان کمتر از ۲۰۰۰ میلی گرم در روز است.

منبع: Archives of Internal Medicine, 2009