درمان های دارویی

ملین ها: این داروهای بدون مجوز پزشک باید به عنوان آخرین چاره در نظر گرفته شوند؛ چون بدن می تواند به مصرف آن ها عادت کند و بدون مصرف آن ها نمی تواند فعالیت طبیعی خودش را انجام دهد. در این جا انواع مختلفی از ملین ها وجود دارد:

* محرک هایی که باعث انقباضات ریتمیک در روده می شوند. مثال های آن شامل:  Correctol (بیزاکودیل)،  Dulcolax و  Senokot می باشند.

* نرم کننده هایی که  باعث می شوند مدفوع در میان کولون تان به آسانی بیشتری حرکت کند. مثال های آن شامل روغن معدنی و  Fleet هستند.

* نرم کننده های مدفوع که مدفوع را نرم می کنند و از دِهیدراته شدن آن جلوگیری به عمل می آورند. مثال ها شامل Colace و Surfak است.

* مکمل های فیبر یا ملین های عمده عموما به عنوان بی خطرترین ملین ها مورد توجه قرار می گیرند. این موارد باید با آب فراوان مصرف شوند.

* اسموتیک ها. به مایعات کمک می کند تا در بین کولون حرکت کند. مثال های این موارد شامل: Sorbitol ،Cephulac و Miralax هستند.

* ملین های نمک دار مانند اسفنج عمل می کند به این ترتیب که آب را به داخل کولون برای حمل آسان تر مدفوع، می کشد. مثال ها شامل شیر منیزیمی است.

* لوبی پروستون یا Lubiprostone با نام تجاری Amitiza: داروی دیگری است که در درمان یبوست شدید و مقاوم به سایر داروها توصیه می‌ شود. ترشح آب و احتمالاً حرکات روده را افزایش می‌ دهد.

* آگونیست های ۵-HT4. این عوامل رهایی ترکیباتی در بدن تان که ترشح مایعات را در روده افزایش و زمان ترانزیت کولونی را کاهش می دهد، تحریک می کند. Prucalopride یکی از آگونیست های ۵-HT4 است.

اگر یک اختلال اساسی باعث ایجاد یبوست در شما گردد معالجه با هدفی خاص دنبال خواهد شد.

اگر خرابی قسمت تحتانی لگن، باعث یبوست در شما شود دکترتان ممکن است بیوفیدبک هایی را به عنوان دارو به شما پیشنهاد بدهد. این تکنیک ممکن است به شما کمک کند که یاد بگیرید که ماهیچه هایی را که برای حرکات روده ای استفاده می کنید با هم هماهنگ سازید.

اگر شما باردار هستید و یبوست هم دارید:

مقدار زیادی غذا با فیبر بالا  مانند میوه ها و سبزیجات و دانه های کامل را بخورید.

مقدار زیادی نوشیدنی بخورید و تا آن جا که می توانید ورزش کنید.

شنا و پیاده روی می توانند انتخاب های خوبی باشند.

اگر یبوست شما به تغییرات زندگی یا معالجات دارویی پاسخ نمی دهد ممکن است جراحی برداشت قسمتی از کولون شما توصیه شود. در این پروسه، قسمت یا قسمت هایی از اسفنگتر مقعد یا راست روده برداشته می شوند.

باید این نکته مورد توجه قرار گیرد که تشخیص برنامه درمان موفق، نیاز به زمان و تلاش کافی دارد.

درمان های جایگزین:

در بسیاری از موارد تغییرات ساده ی شیوه زندگی و رژیم غذایی تان، می تواند به برطرف کردن نشانه های یبوست کمک کنند. همچنین چندین روش جایگزین می توانند آسودگی را فراهم کنند، اگر چه این روش ها به صورت گسترده مورد مطالعه واقع نشده باشند.

* ماساژ:  ماساژ به وسیله ی دستکاری، فشار دادن و کشیدن پوست و ماهیچه ها و مفاصل کار می کند.

تکنیک ها شامل acupressure و shiatsu هستند. وقتی ماساژ در منطقه ی شکمی به کار گرفته می شود، می تواند به آرام سازی ماهیچه هایی که مثانه و روده را تقویت می کنند و به ارتقا فعالیت روده کمک کند.

* طب سوزنی: این طب چینی سنتی، ممکن است به تحریک کولون کمک کند و درد یبوست را برطرف نماید، اگرچه اثرش برای این موضوع به طور کامل هنوز ثابت نشده است.

تغذیه درمانی

تغییرات ساده در رژیم غذایی و شیوه زندگی تان در بیشتر موارد کمک خواهد کرد که علائم یبوست از بین بروند و یبوست را مدیریت کنید. از یک و یا تعداد بیشتری از توصیه های زیر پیروی نمایید:

رژیم پُرفیبر: یک رژیم پُرفیبر با حداقل ۲۰ تا ۳۵ گرم فیبر در هر روز به نرم شدن و افزایش حجم مدفوع تان کمک می کند.

غذاهایی با فیبر بالا شامل دانه ها، حبوبات کامل و میوه ها و سبزیجات تازه می باشد.

غذاهایی که باید محدود شوند غذاهایی هستند که اصلا فیبر ندارند و یا به مقدار کمی فیبر دارند و عبارت هستند از:  پنیر، گوشت و غذاهای فرایند شده.

ورزش منظم: افزایش فعالیت فیزیکی به فعالیت روده ای کمک خواهد کرد.

دریافت مایعات کافی: نوشیدن مقدار کافی آب به نرم کردن مدفوع تان کمک خواهد کرد.

زمان کافی برای اجابت مزاج و دفع مدفوع اختصاص دهید. برای مواقعی که به دستشویی می روید زمان کافی را اختصاص دهید و نیازتان را برای دفع نادیده نگیرید.

Loading