اصلاح شیوه زندگی و نقش آن در پیشگیری از بیماری‌های قلبی

در کشور های توسعه یافته و بویژه در جوامع شهری، بسیاری از افراد فعالیت بدنی کمی دارند و بر همین اساس  احتمال بیماری و مرگ و میر در آنها افزایش یافته است. اما مطالعات دانشمندان علوم پزشکی نشان داده است: در  بزرگسالانی که احتمال ابتلا به بیماری قلبی در آنها زیاد است  با ایجاد برخی  تغییرات در شیوه ی زندگی از جمله  افزایش فعالیت بدنی و اصلاح رژیم غذایی می توان  کیفیت زندگی آنان را بهبود بخشید  و همچنین خطر ابتلا به بیماری قلبی را در آنها کاهش داد.

 مطالعات اخیر حاکی از آن است که اصلاح شیوه ی زندگی به وسیله افزایش فعالیت بدنی ،کاهش وزن و تغییر عادات غذایی  سبب به تاخیر انداختن  شانس ابتلا به بیماری دیابت ملیتوس و کاهش بیماری قلبی  گشته است.

در  مطالعه ای که اخیرا توسط پژوهشگران سوئدی صورت گرفته است اثرات اصلاح شیوه زندگی را  در طی ۳ سال  بر روی ۱۵۱ مرد و زن میان سال که مستعد ابتلا به بیماری قلبی بودند  بررسی گشت.  اصلاح الگوی زندگی ( شامل: ۳ بار فعالیت بدنی در هفته ،مشاوره  تغذیه ای و برگزاری جلسات گروهی منظم )در برنامه افراد مورد مطالعه قرار گرفت. در این مطالعه مشاهده شد که اصلاح  شیوه ی زندگی سبب  بهبود استقامت بدن،کاهش سایز دور کمر،کاهش نسبت کمر به باسن، بهبود فشار خون،کاهش وابستگی به سیگار و کاهش هزینه های درمانی  می شود،

نکته عملی:  شواهد علمی موجود دال بر آن است که اصلاح شیوه زندگی نقش مهمی را در بهبود سلامت افراد  بازی می کند و شانس ابتلا به چاقی و  بسیاری از بیماری ها علی الخصوص بیماری های قلبی- عروقی را کاهش می دهد. البته اصلاح شیوه زندگی وقتی موثر واقع می شود که اصلاحات به صورت جدی و طولانی مدت انجام گردند .

منبع:  Arch Intern Med. ۲۰۱۰;۱۷۰[۱۶]:۱۴۷۰-۱۴۷۹

Loading