اثرات چشمگیر کاهش چربی بر بهبود سیستم ایمنی

  1. خانه
  2. چاقی شکمی
  3. اثرات چشمگیر کاهش چربی بر بهبود سیستم ایمنی

سیستم ایمنی از سلول های مختلفی تشکیل شده است  که از بدن در برابر میکروب ها ، ویروس ها و دیگر مهاجمین بیگانه محافظت می کنند . این دسته از سلول ها به منظور حفظ سلامت بدن به تعادل نیاز دارند. در واقع فاکتورهای بسیاری از جمله رژیم غذایی و چربی اضافه بدن این تعادل را برهم می زنند و منتهی به ساخت سلول های ایمنی می شوند که به جای محافظت از بدن، آسیب رسان هستند .

چربی اضافه بدن به ویژه چربی شکمی تولید سلول های پیش التهابی را تحریک می کند، سلول هایی که درجریان خون گردش دارند و به بدن آسیب می رسانند . به علاوه دیگر سلول های التهابی به نام ماکروفاژها نیز در بافت چربی فعال می شوند .

مطالعه حاضر به بررسی افراد چاق مبتلا به دیابت نوع ۲ و یا پره دیابت می پردازد که به مدت ۲۴ هفته تحت رژیم محدود ۱۰۰۰تا۱۶۰۰ کالری در روز بودند. نتایج این مطالعه حاکی از آن است که سلولهای پیش التهابی به میزان ۸۰% و فعالیت سلول های التهابی در گردش (نوتروفیل ها ، T-cells) کاهش یافتند. نتایج این مطالعه همچنین نشان داد که فعالیت ماکروفاژها در بافت چربی نیز کاهش پیدا کرد .

جالب است بدانید که نتایج این مطالعه حاکی از آن بود که کاهش وزن متوسط، در حد ۶ کیلوگرم کافی است تا بتواند شرایط پیش التهابی سلول های ایمنی را به حالت نرمال موجود در افراد با وزن مطلوب برگرداند .

نکته عملی: به کرات درباره اثرات چاقی و بویژه چاقی شکمی در بروز بیماریهای مختلف بحث شده است. اینجا نیز باز هم همان پیغام همیشگی ؛  برای رسیدن به سلامتی  ، وزن و دور کمر خود را در محدوده طبیعی حفظ کنید، اما این بار توصیه به کم کردن وزن و از بین بردن چاقی شکمی برای بهبود سیستم ایمنی شما ست. جالب آن که برای ظاهر شدن اثرات مثبت کاهش وزن، شما حتی قبل از رسیدن به وزن مطلوب می توانید آثار مفید آن را ببینید.

منبع :  Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 2010 , 10

Loading