درمان دیابت نوع ۲ – درمان قطعی دیابت امکان پذیر است؟

درمان دیابت نوع 2 – درمان قطعی دیابت امکان پذیر است
یکی از سوالات رایج بیماران دیابتی این است که چه راهکارهایی برای درمان دیابت نوع ۲ وجود دارد. برای پاسخ به این سوال باید گفت راهکاری برای درمان قطعی دیابت وجود ندارد، اما این امکان وجود دارد که بتوان سرعت پیشرفت بیماری را کاهش داد.
در برخی موارد شما می توانید به کمک اصلاح رژیم غذایی و کاهش وزن و بدون آن که مجبور به دریافت دارو باشید قند خون خود را تا محدوده طبیعی کاهش دهید.
کاهش سرعت پیشرفت بیماری به معنای درمان کامل آن نیست. زیرا اگر سبک زندگی خود را اصلاح نکنید و داروها را طبق دستور پزشک مصرف نکنید مجدداً علائم بیماری دیابت بر می گردد.
کاهش سرعت پیشرفت بیماری این امکان را فراهم می سازد که سال ها قند خون را کنترل کرده و به عوارض ناشی از دیابت مانند بیماری قلبی – عروقی، نارسایی کلیوی و مشکلات چشمی مبتلا نشوید. در این مقاله راهکارهایی که می توانند به معکوس شدن روند پیشرفت دیابت نوع ۲ کمک کنند را معرفی خواهیم کرد.

راهکارهایی که می توانند به درمان دیابت نوع ۲ کمک کنند

۱- کاهش کالری دریافتی

تحقیقات انجام شده در مورد تاثیر کالری دریافتی بر روی بیماری دیابت نشان می دهد که کاهش کالری دریافتی می تواند هم به کنترل قند خون و هم به کاهش وزن کمک کند.
اغلب بیماران که می توانند به کمک کاهش وزن سرعت پیشرفت بیماری دیابت را کاهش دهند در مراحل ابتدایی بیماری قرار دارند. بنابراین، تشخیص به موقع بیماری دیابت و شروع سریع برنامه کاهش وزن بسیار مهم است.
اضافه وزن و چاقی یکی از دلایل مهم ابتلا به دیابت نوع ۲ است. در افرادی که به علت چاقی چربی زیادی در بدن آن ها ذخیره شده کارآیی هورمون انسولین در کنترل قند خون کاهش می یابد. به این وضعیت مقاومت به انسولین گفته می شود. کاهش وزن به درمان مقاومت به انسولین و کنترل بهتر قند خون کمک می کند.

۲- ورزش منظم

ورزش کردن یک راهکار مناسب برای کنترل بیماری دیابت است. این که بخواهید فقط با فعالیت بدنی وزن خود را کاهش دهید کمی دشوار است. اگر از ترکیب رژیم غذایی کم کالری و ورزش استفاده کنید به نتیجه مطلوب تری دست خواهید یافت. پیروی از یک رژیم غذایی متعادل به همراه افزایش فعالیت بدنی شما را در مسیر بهبودی قرار می دهد.
در یک مطالعه از بیماران مبتلا به دیابت خواسته شد تا روزانه ۱۰ هزار قدم برداشته و حداقل ۲/۵ ساعت در هفته فعالیت بدنی با شدت متوسط انجام دهند. کالری دریافتی شرکت کنندگان ۵۰۰ تا ۷۵۰ کیلوکالری در روز کاهش یافت. این بیماران طبق روال و با نظر پزشک به دریافت داروهای خود ادامه دادند.
نتایج نشان داد که بیش از نیمی از شرکت کنندگان می توانند بدون دریافت داروها قند خون خود را تا محدوده طبیعی کاهش دهند. برخی از این افراد می توانستند در طولانی مدت قند خون خود را کنترل کنند.
درمان دیابت نوع 2

۳- جراحی باریاتریک (جراحی کاهش وزن)

این نوع جراحی با ایجاد تغییراتی در معده و دستگاه گوارش میزان غذای مصرفی را کاهش داده و سبب کم شدن وزن می شود. این روش درمانی علاوه بر این که به کاهش وزن کمک می کند، می تواند از طرق مختلف سرعت پیشرفت بیماری دیابت را کاهش دهد.
مکانیسم دقیق ارتباط بین جراحی باریاتریک و بهبود بیماری دیابت مشخص نیست و باید در این زمینه تحقیقات بیشتری انجام شود. اما به نظر می رسد که این روش درمانی با اثر بر هورمون های روده به کنترل قند خون کمک می کند.
محققان تخمین می زنند جراحی باریاتریک در بیش از سه چهارم بیماران سبب معکوس شدن روند پیشرفت بیماری دیابت می شود. جراحی بای پس معده و جراحی اسلیو معده در مقایسه با روش باندینگ معده (حلقه گذاری معده) نتیجه مطلوب تری را به دنبال خواهند داشت.
جراحی باریاتریک به آن دسته از بیماران مبتلا به دیابت توصیه می شود که نمایه توده بدنی (BMI) آن ها بالاتر از ۳۵ است. BMI از تقسیم وزن (بر حسب کیلوگرم) بر مجذور قد (بر حسب متر) به دست می آید.
جراحی باریاتریک بیشتر برای بیمارانی مفید است که از زمان ابتلای آن ها به بیماری دیابت کمتر از ۵ سال می گذرد و برای درمان بیماری خود انسولین تزریق نکرده اند.
با توجه به اینکه جراحی باریاتریک همانند هر جراحی دیگری می تواند با عوارض جدی همراه باشد باید در مورد فواید و مضرات انجام آن با پزشک مشورت کرد.

۴- سایر روش ها برای درمان دیابت نوع ۲

باید این نکته را بدانید برای آن که سرعت پیشرفت بیماری دیابت کاهش یابد هیچ قرص معجزه آسایی وجود ندارد. تبلیغاتی که در مورد درمان قطعی دیابت انجام می شود هیچ کدام پشتوانه علمی ندارند و شما نمی توانید به جای داروهای تجویز شده توسط پزشک از آن ها استفاده کنید.
سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) هشدار می دهد که اغلب این داروها غیرمجاز بوده و مصرف آن ها حتی ممکن است خطرناک باشد.
این مرکز محصولاتی را شناسایی کرده که ادعا دارند کاملاً از مواد طبیعی ساخته شده اند اما بررسی های بیشتر نشان داده که این محصولات حاوی ترکیباتی هستند که بر روی برچسب یا در بروشور آن ها ذکر نشده است. این ترکیبات علاوه برخطراتی که برای سلامتی دارند ممکن است با داروهای دیگر شما تداخل داشته باشند.

Loading