درمان گرگرفتگی در دوران یائسگی

درمان گرگرفتگی در دوران یائسگی

تحقیقات جدید نشان می دهد داشتن وزن مناسب و اجتناب از سیگار به درمان گرگرفتگی و تعریق شبانه که از علائم یائسگی به شمار می روند و گاهی اوقات به آن ها “علائم وازوموتور” گفته می شود، کمک می کند.

اگرچه یائسگی بخش طبیعی زندگی زنان را تشکیل می دهد اما تغییرات فیزیولوژیکی که به دنبال آن رخ می دهد می تواند برای برخی از زنان ناراحت کننده باشد. گرگرفتگی شایع ترین مشکل مرتبط با یائسگی است.


بیشتر بخوانید: مکمل برای دوران یائسگی


به نظر می رسد که گرگرفتگی به علت تغییرات ایجاد شده در هیپوتالاموس مغز ایجاد می شود. این بخش از مغز به کنترل دمای بدن کمک می کند. هیپوتالاموس با فرستادن سیگنال هایی به عروق خونی که در سطح پوست قرار دارند سبب گشاد شدن آن ها و خارج شدن گرما از بدن می شود.
حدود ۸۵ درصد زنان یائسه گرگرفتگی را تجربه می کنند. تقریباً ۵۵ درصد این افراد قبل از آن که سایر علائم یائسگی را مشاهده کنند و یا قبل از نامنظم شدن عادت ماهیانه دچار این مشکل می شوند.

گرگرفتگی دوران یائسگی

درمان چاقی و ترک سیگار به درمان گرگرفتگی کمک می کند.

محققان با بررسی بیش از ۲۱ هزار زن نشان دادند وزن بالا و سیگار کشیدن با افزایش دفعات بروز علائم وازوموتور (گرگرفتگی و تعریق شبانه) یا شدت علائم در ارتباط است. در زنان چاق در مقایسه با زنانی که وزن مناسبی داشتند احتمال بروز علائم ۶۰ درصد بیشتر بود. در زنانی که سیگار می کشیدند در مقایسه با زنانی که هرگز سیگار نکشیده بودند احتمال بروز این علائم ۸۰ درصد بیشتر بود.
به گفته محققان سیگار کشیدن تاثیر چاقی را افزایش می دهد. در زنان چاقی که سیگار می کشند در مقایسه با زنانی که وزن مناسب دارند و هرگز سیگاری نبوده اند احتمال بروز علائم یائسگی ۳ برابر بیشتر است.
احتمال بروز علائم وازوموتور به خصوص در زنانی بیشتر است که بیش از ۲۰ نخ سیگار در روز می کشند و یا بیش از ۳۰ سال است که سیگاری هستند.
این تاثیرات می تواند تا حدودی به اثر ضد استروژنی سیگار مربوط باشد. با این حال، در زنانی که قبل از ۴۰ سالگی سیگار را ترک می کنند احتمال بروز علائم وازوموتور در دوران یائسگی کمتر می شود. به همین دلیل، ترک سیگار قبل از این سن می تواند تاثیر قابل توجهی در درمان گرگرفتگی داشته باشد. در مورد فواید ترک سیگار در مقالات قبلی توضیحات کامل داده شده است.

دوران یائسگی و گرگرفتگی

این یافته ها بر اهمیت ترک سیگار و کنترل وزن قبل از یائسه شدن تاکید می کند. اگر زنان می خواهند از تغییر سبک زندگی خود بیشترین بهره را ببرند نباید ترک سیگار و کاهش وزن را به تاخیر بیندازند.


بیشتر بخوانید: پیشگیری از چاقی در میانسالی


منبع:

Debra J. Anderson et al. American Journal of Obstetrics and Gynecology 2019.

Loading