سلامت استخوان‌ها با کاهش وزن

سن: ۵۸ سال
وزن اولیه: ۷۹ کیلوگرم
کاهش وزن: ۸ کیلوگرم
مدت کاهش وزن: ۳ ماه
چند سالی بود که از زانو درد و کمر درد شدید رنج می ‌بردم. آرتروز داشتم و راه رفتن برای بسیار سخت شده بود. مدتی بود تحت نظر پزشک بودم و برای تسکین دردم دارو مصرف می‌ کردم. اما بهبود زیادی پیدا نکرده بودم.
از آنجاکه اضافه وزن داشتم به توصیه پزشک که کاهش وزن را بخشی مهمی از درمان می‌ دانست تصمیم گرفتم وزن کم کنم. به توصیه ایشان به آقای دکتر فرشچی برای گرفتن رژیم مراجعه کردم. رژیمی که برای من تنظیم شده بود بسیار مناسب و سرشار از مواد غذایی سالم و مقوی بود.
در دوره های رژیم درمانی نوین یاد گرفتم که حتماً نباید با بشقابی پر از غذاهای پرچرب و سرخ شده و یک لیوان نوشابه خود را سیر کنم. بلکه با غذاهای سالم‌ تر نیز می توانم بر احساس گرسنگی غلبه نمایم. در واقع رژیم فقط به معنای درست و سالم غذا خوردن است و اصلاً به معنای نخوردن و گرسنگی نیست.


بیشتر بخوانید: کاهش اشتها و راهکارهای طبیعی برای آن


با حذف تنقلات شیرین و نوشابه وضعیتم رو به بهبود گذاشته بود و کمتر از گذشته احساس درد می ‌کردم. تنها مشکلی که داشتم فعالیت بدنی بود. به علت وزن بالا و درد مفاصل نمی توانستم به راحتی پیاده‌ روی داشته باشم. به توصیه آقای دکتر در زمان ‌های کوتاه در منزل راه می ‌رفتم و یا نرمش می‌ کردم.
هر چقدر از وزنم کاسته می‌ شد به همان میزان فشار از روی مفاصلم برداشته می ‌شد. بعد از ۳ ماه که کمی از وزنم کم شد توانستم برای اولین بار در بیرون از منزل پیاده‌ روی کنم.
بعد از چند ماه که به متخصص روماتولوژی مراجعه کردم ایشان از تغییرات ایجاد شده در من ابراز رضایت کرده و آن را ناشی از کاهش وزن می ‌دانست. توصیه من به تمام افرادی که از مشکلات مفصلی و استخوانی شکایت دارند این است که با کاهش وزن، هر چند جزئی، فشار وار شده به مفاصل و استخوان‌ های خود را کاهش دهند تا بتوانند همانند یک فرد سالم به فعالیت بدنی و تحرک بپردازند.

Loading