خواص نخود

نخود جزء حبوبات طبقه بندی می شود. تحقیقات مختلف نشان دهنده خواص نخود برای سلامتی بوده اند. هر یک لیوان نخود پخته حاوی حدود ۲۶۹ کیلوکالری انرژی است. این میزان نخود ۴ گرم چربی، ۴۴ گرم کربوهیدرات، ۱۲ گرم فیبر و ۱۴ گرم پروتئین دارد.
یک لیوان نخود پخته ۶ تا ۸ درصد نیاز بدن به کلسیم و حدود ۲۲ درصد نیاز بدن به آهن را تامین می کند. فیبر موجود در این ماده غذایی تامین کننده حدود ۴۰ درصد نیاز بدن است. حدود ۷۰ درصد نیاز بدن به فولات (ویتامین B9) و ۳۹ درصد نیاز بدن به فسفر با مصرف یک لیوان نخود پخته تامین می شود.

خواص نخود برای سلامتی:

۱- کنترل قند خون
بخشی از خواص نخود به پایین بودن شاخص گلایسمی (GI) آن مربوط می شود. به عبارت دیگر، کربوهیدرات موجود در نخود به آرامی توسط بدن هضم و جذب می شود. علاوه بر این، هضم آمیلوز موجود در نخود نیز به آرامی در دستگاه گوارش انجام می شود. در نتیجه بعد از مصرف نخود قند خون به سرعت بالا نمی رود. این ویژگی برای مبتلایان به دیابت بسیار مناسب است.
مطالعات نشان داده اند که بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ به کمک یک رژیم غذایی پرفیبر می توانند قند خون خود را کاهش دهند. در دیابت نوع ۲ دریافت فیبر به کنترل قند خون و چربی های خون کمک می کند. زنان باید روزانه ۲۱ تا ۲۵ گرم فیبر دریافت کنند. نیاز روزانه مردان به فیبر ۳۰ تا ۳۸ گرم است.

۲- حفظ سلامت دستگاه گوارش
نخود غنی از فیبر است. این ماده غذایی حاوی یک فیبر محلول به نام رافینوز می باشد. باکتری های مفید روده این فیبر را تجزیه می کنند. نتایج مطالعات مختلف نشان می دهد که مصرف نخود به تنظیم حرکات دستگاه گوارش و پیشگیری از یبوست کمک می کند.

۳- کاهش کلسترول خون
فیبر محلول به کاهش کلسترول تام و کاهش کلسترول بد (LDL) کمک کرده و از بروز بیماری قلبی پیشگیری می کند. شواهد عملی موجود در مورد خواص نخود نشان می دهد که افزودن این ماده غذایی به رژیم غذایی روزانه در کاهش کلسترول خون موثر است.

خواص نخود برای بدن

۴- حفظ سلامت قلب
بخش مهمی از خواص نخود به علت وجود فیبر و پتاسیم در این ماده غذایی است. فیبر با کاهش کلسترول خون از بروز بیماری قلبی پیشگیری می کند. در یک مطالعه مشاهده شد دریافت کافی پتاسیم احتمال مرگ ناشی از بیماری قلبی را ۴۹ درصد کاهش می دهد. پتاسیم در کاهش فشارخون نیز نقش قابل توجهی دارد.

۵- پیشگیری از سرطان
هنگامی که شما نخود مصرف می کنید نوعی اسید چرب کوتاه زنجیره به نام بوتیرات در بدن تولید می شود. مطالعات نشان داده اند که بوتیرات از آسیب و مرگ سلول ها جلوگیری می کند. این امر می تواند از بروز سرطان کولون (سرطان روده بزرگ) پیشگیری نماید. نخود حاوی ترکیبات ضد سرطان دیگر، از جمله لیکوپن و ساپونین، نیز می باشد. نخود و سایر حبوبات حاوی فیبر هستند. فیبر احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد.
فولات موجود در نخود در ترمیم DNA نقش داشته و از شکل گیری سلول های سرطانی که بر اثر جهش در DNA ایجاد می شوند، پیشگیری می کند.

۶- کنترل وزن
فیبر حس گرسنگی را کاهش می دهد. در نتیجه سبب می شود شما برای مدت طولانی تری احساس سیری داشته باشید و کالری کمتری دریافت کنید. تحقیقات نشان می دهد که مصرف غذاهای حاوی فیبر، از جمله نخود، می تواند احتمال ابتلا به چاقی و عوارض ناشی از آن را کاهش دهد.

آیا مصرف نخود کنسرو شده توصیه می شود؟

بیسفنول آ (BPA) یک ماده شیمیایی صنعتی است که در پوشش داخلی قوطی های کنسرو یافت می شود. تحقیقات مختلف نشان داده اند که این ماده می تواند به داخل مواد غذایی نفوذ کند.
طبق گفته سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) وجود مقادیر کم این ماده در مواد غذایی کنسرو شده بی خطر است. اما محققان معتقد هستند که بیسفنول آ می تواند برای سلامتی مضر باشد. مطالعات مختلف وجود این ماده را در مواد غذایی با مشکلات زیر ارتباط داده اند:
• ناباروری در مردان و زنان
• اختلال در رشد مغز جنین، شیرخواران و کودکان
• مشکلات رفتاری در کودکان
• سرطان سینه و سرطان پروستات
• اختلالات متابولیک مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
• فشارخون بالا

برای آن که میزان بیسفنول آ در کنسرو نخود را کاهش دهید می توانید نخود را قبل از مصرف با آب به خوبی بشویید. این کار می تواند بقایای بیسفنول آ را در ماده غذایی کاهش دهد. همچنین ممکن است بر روی برخی از کنسروها عبارت “فاقد بیسفنول آ” ذکر شده باشد.

Loading