در پیشگیری از سرطان غذا موثرتر است یا مکمل؟

پیشگیری از سرطان

علت اصلی ابتلا به سرطان مشخص نیست. اما وراثت، افزایش سن، استفاده از سیگار و الکل، آلودگی هوا، نداشتن فعالیت بدنی کافی و تغذیه ناسالم در بروز آن نقش دارند. توجه به نکات تغذیه ای و برخورداری از سبک زندگی سالم می تواند تا ۳۰ درصد در پیشگیری از سرطان تاثیر داشته باشد.


بیشتر بخوانید: پیشگیری از سرطان به کمک رژیم غذایی سالم


در پیشگیری از سرطان غذا موثرتر است یا مکمل؟

بین میزان دریافت مواد مغذی و احتمال ابتلا به سرطان ارتباط وجود دارد. دانستن این موضوع که مواد مغذی و منبع دریافت آن‌ ها (غذا یا مکمل) چه تاثیری بر روی سلامتی دارند، بسیار مهم است. اخیراً محققان با مطالعه ای که روی ۲۷ هزار نفر انجام دادند به نتایج زیر دست پیدا کردند:
• بین دریافت کافی ویتامین K و منیزیم با افزایش طول عمر ارتباط وجود دارد.
• دریافت کافی ویتامین‌ A، ویتامین K و روی احتمال مرگ ناشی از بیماری قلبی – عروقی را کاهش می دهد.
• دریافت بیش از حد کلسیم احتمال مرگ ناشی از سرطان را افزایش می ‌دهد.

پیشگیری از سرطان با مکمل یا غذا

هنگامی که در این مطالعه منبع دریافت ریزمغذی ‌ها مورد مطالعه قرار گرفت نتایج زیر به دست آمد:

• دریافت ویتامین K و منیزیم از طریق مواد غذایی طول عمر را افزایش می دهد. اما مکمل این مواد مغذی چنین اثری ندارد. ویتامین K در سبزیجات سبز رنگ، مغزهای خوراکی و روغن های گیاهی و منیزیم در ماهی سالمون، سبزیجات برگ سبز، آووکادو و موز یافت می شود.
• هنگامی که روی و ویتامین ‌های A و K از طریق مواد غذایی تامین شوند احتمال مرگ ناشی از بیماری قلبی – عروقی را کاهش می دهند. اما دریافت آن ها از طریق مکمل‌ ها اثر مشابهی ندارد. سبزیجاتی مانند هویج، کدو حلوایی و … حاوی پیش ساز ویتامین A هستند که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود. انواع گوشت، حبوبات و مغزهای خوراکی حاوی روی هستند.
• هیچ ارتباطی بین کلسیم مواد غذایی با افزایش خطر مرگ ناشی از سرطان وجود ندارد. اما اگر دریافت کلسیم از طریق مکمل‌ ها بیش از ۱۰۰۰ میلی‌گرم در روز باشد این خطر افزایش می یابد. بهترین منبع کلسیم لبنیات کم چرب است.
• در افرادی که به کمبود مواد مغذی مبتلا هستند دریافت مکمل‌ ها تاثیری بر روی مرگ و میر ندارد.


بیشتر بخوانید: سرطان: کدام غذاها در پیشگیری یا بروز این بیماری نقش دارند؟


نتایج این مطالعه نشان می دهد اگر به کمبود مواد مغذی مبتلا نیستید نیازی به دریافت مکمل ندارید. در این شرایط بهترین منبع دریافت ویتامین ‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن شما مصرف طیف متنوعی از مواد غذایی است.
منبع:

Fan Chen et al. Annals of Internal Medicine 2019.

Loading