۷ دلیل اینکه همیشه گرسنه هستید

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #92039
  z.yari
  مشارکت کننده

  آیا همیشه احساس می کنید که ته دلتان ضعف می رود؟ نمی توانید آن تکه شکلات یا کیکی که در یخچال مانده است را فراموش کنید؟ مدام به دنبال خوردن به کابینت و یخچال سرک می کشید؟ این ها نشان می دهند که شما همیشه گرسنه اید و نمی توانید میل به ریزه خواری را در خود کنترل کنید.
  در این مطلب به شما خواهیم گفت چرا همیشه گرسنه تان است و به دنبال خوراکی می گردید.

  بیش از رفع گرسنگی غذا می خورید
  فرقی ندارد چه حجمی از غذا در مقابل تان باشد. شما عادت کرده اید که بشقاب تان را تمام کنید. این عادت معمولاً ناشی از مسائل تربیتی است. یعنی این که به ما از کودکی آموزش داده اند که بشقاب مان را تمیز کنیم و دچار اسراف نشویم. اما در مورد غذا خوردن همیشه باید به صدای معده تان توجه کنید. توصیه می کنیم داخل بشقاب تان به اندازه ای که احساس گرسنگی دارید غذا بکشید. از میزان کم شروع کنید و اگر سیر نشدید دوباره بکشید. توجه داشته باشید که برخی مواقع ما اصلاً گرسنه نیستیم و بدنمان نیازی به غذا ندارد اما از روی میل و هوس شروع به خوردن می کنیم. این یکی از دلایل اصلی گرسنگی همیشگی و ریزه خواری است.
  بسیاری از چیزها را غدقن کرده اید
  اگر مصرف برخی مواد غذایی را برایتان غدقن کرده اند و یا خودتان غدقن کرده اید تا مبادا چاق شوید نتیجه این می شود که تمام روز را به خوردن این مواد غذایی فکر خواهید کرد. این یک واقعیت است که انسان از هر چه بر حذر شود به آن مشتاق تر می شود. در این صورت فرد نمی تواند مقاومت کند و به سراغ مواد غذایی غدقن شده می رود و بعد از خوردن، عذاب وجدان می گیرد. نیازی نیست خودتان را از لذت خوردن محروم کنید. اگر میل به خوردن شکلات دارید یک مربع میل کنید تا احساس نیازتان ارضا شود. چون اگر امروز خودتان را محروم کنید چند روز دیگر یک تخته شکلات را تمام خواهید کرد.

  بین وعده های غذایی ریزه خواری می کنید

  ریزه خواری یعنی خوردن در حالی که گرسنه تان نیست. معده به بزرگی یک مشت است. این عضو مانند کیسه ای است که به اندازه ی میزان مواد غذایی مصرف شده منبسط می شود. اگر زمانی که معده خالی نیست باز هم مواد غذایی وارد آن شود بزرگ تر شده و اشتها نیز افزایش پیدا می کند. برای مقابله با این مشکل به اندازه ای که سیر می شوید غذا میل کنید نه بیشتر. اگر برای وعده ی ناهار کم غذا می خورید و حدود ساعت 17 دلتان ضعف می رود یک میان وعده ی سبک لازم دارید. همین میان وعده ی سبک معده تان را تا رسیدن زمان شام پر می کند.
  اما به محض اینکه آب از معده خارج می شود گرسنگی شدیدی سراغتان می آید. زمانی که احساس گرسنگی به سراغ تان می آید در گام اول باید از خودتان بپرسید آیا واقعاً معده تان خالی است و نیاز به غذا دارد؟ اگر پاسخ تان به این سؤال مثبت بود خودتان را محروم نکنید. اما اگر متوجه شدید که به تازگی غذا خورده اید و این فقط یک میل زودگذر است یک لیوان آب بنوشید.
  می ترسید گرسنه تان شود
  روزانه 3 وعده ی غذایی کامل میل کنید و هیچ وقت صبحانه را نادیده نگیرید. تحت تأثیر تبلیغات غیراصولی قرار نگیرید. صرف نظر کردن از وعده های غذایی و ترسیدن از گرسنگی راه علاج نیست. در خیلی از این تبلیغات دشمن درجه یک تناسب اندام را گرسنگی و غذا خوردن عنوان می کنند. در حالی که برای کنترل وزن باید به سنسورهای بدن توجه کنید و فقط زمانی غذا بخورید که واقعاً گرسنه تان است. اگر می ترسید که صدای شکمتان بلند شود همیشه یک میان وعده ی ساده دم دست داشته باشید و منتظر وعده ی ناهار نمانید. چند عدد بادام، سبزیجاتی مانند هویج، بروکلی، میوه هایی مانند سیب و غیره گرسنگی بین وعده ها را کنترل خواهند کرد.

  از هر آنچه میل می کنید بهره نمی برید

  برای کنترل گرسنگی باید طبق میل و نیازتان غذا بخورید نه اینکه حس گرسنگی را سرکوب کنید. برای کنترل اشتها لازم است که به طور کامل از هر آنچه میل می کنید بهره ببرید. برای این کار باید از غذا خوردن در مقابل رایانه یا تلویزیون خودداری کنید. در این صورت هیچ کنترلی روی آن چه می خورید نخواهید داشت و لذتی نصیبتان نمی شود. نتیجه این می شود که از غذایتان هیچ نمی فهمید و برای جبران مافات به سراغ دسرهای چرب و شیرین خواهید رفت. غذایتان را با تمرکز میل کنید. هر لقمه را به خوبی بجویید و اجازه دهید زیر دندانتان مزه بدهد. این کار باعث می شود که میل به خوردن و چشیدن در شما ارضا شود و به سراغ پرخوری نروید.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.