گوشت شتر

در حال نمایش 14 نوشته (از کل 14)
  • نویسنده
    farzaneh negahban
    مشارکت کننده

گوشت شتر منبع بسيار خوبي از مواد مغذي است . در مقايسه با گوشت گاو از ميزان پروتئين و چربي كمتري برخوردار است و در مقايسه با ساير گوشت‌هاي ديگر حاوي سديم بيشتر و پتاسيم كمتري است.

مقدار ويتامين های گروه B و برخي عناصر معدني نظير فسفر و كلسيم آن بسيار زياد است. اما بايد افزود كه نسبت آهن و روي آن كمتر از سایر گوشت ها است و نسبت كلسيم اين گوشت در عضلات ران آن زيادتر است. ويتامين‌هاي گروه B اين گوشت در تقويت اعصاب تاثير زيادي دارد.
    ويژگي اصلي و متمايزكننده گوشت شتر در مقايسه با ديگر گوشت‌ها، فقدان مواد هورموني در آن است چرا كه اين حيوان در طبيعت آزاد و به دور از پرورش دامي رشد مي‌كند.
    گوشت شترهاي جوان از جهت مزه، طعم و نرمي شبيه گوشت گوساله است، اما دلايلي كه باعث شده مردم گمان كنند اين گوشت ديرپز است، استفاده از گوشت شتر پير است.

کاربر عادی
    مشارکت کننده

جالب بود
    من شنیدم گوشت شتر کمی شیرین است، آیا درسته؟

farzaneh negahban
    مشارکت کننده

راستش من خودم تا حالا گوشت شتر نخوردم

madjd
    مدیرکل

این گوشت در مقایسه با سایر گوشت ‌ها از سدیم بیشتری برخوردار است، اما میزان پتاسیم آن کمتر است و در مقایسه با گوشت گاو و گوسفند از لحاظ درجه PH بسیار متفاوت می ‌باشد، در نتیجه برای عملیات فرآوری گوشت بسیار مناسب است.

گوشت شتر در مقایسه با گوشت گاو میزان کمتری چربی، پروتئین دارد. پروتئین‌ های گوشت شتر فاقد اسیدهای آمینه ضروری نظیر تریپتوفان، والین، لوسین و ایزولوسین و همچنین اسیدآمینه نیمه ‌ضروری هیستیدین به مقدار کافی می ‌باشند. همچنین گوشت شتر در مقایسه با گوشت سایر دام‌ های اهلی دارای سدیم بیشتر و پتاسیم کمتری است که این امر با متابولیسم آب در بدن دام ارتباط مستقیمی دارد و باید افزود که نسبت کلسیم فقط در عضلات ران زیاد است، اما نسبت آهن و روی در گوشت شتر کمتر از میزان آن در گوشت دام‌ های اهلی دیگر است.

گوشت شترهای جوان که سن آن ها بین یک تا سه سال است، نرم‌ تر و خوش طعم ‌تر از گوشت شترهای بزرگسال است که معمولاً گوشتی سفت و دیر هضم دارند. هرچه سن حیوان بیشتر و بیشتر شود، از میزان نرمی گوشت کاسته می ‌شود، از این ‌رو پیشنهاد می ‌شود شترهای یکساله برای مصرف گوشت ذبح شوند. گوشت شترهای کم سن و سال از جهت مزه، طعم و نرمی شبیه گوشت گاو است.

susan
    مشارکت کننده

حالا كه شما از خواص گوشت شتر گفتيد من هم اين مطلب رو اضافه كنم كه علاوه بر گوشت شتر ،شير شتر هم براي افرادي كه داراي مشكلات تنفسي هستند بسيار مفيد است و يكي از راههاي درمان آنها خوردن شير شتر است مخصوصاً براي افرادي كه آسم دارند چون خود من هم دچار آسم هستم چند دكتر تاكيد داشتند كه براي بهتر شدن روند درمان حتماً از اين شير استفاده كنم ولي متاسفانه هنوز خودم شير شتر پيدا نكرده ام ولي هركس به اين شير دسترسي دارد حتماً مصرف كند.

farzaneh negahban
    مشارکت کننده

خیلی ممنون susan عزیز ، نکته بسیار مفید و جالبی اشاره کردین اما واقعا پیدا کردن شیر شتر فکر میکنم کار سختی باشه

madjd
    مدیرکل

دانشمندان عرب خواص درمانى تازه اى را در شير شتر يافته اند كه مىتواند بيماريهاى صعب العلاج و مزمنى مانند آلزايمر، ايدز، هپاتيت سى، و سرطان را درمان كند. به گزارش روزنامه نيويورك تايمز به نقل از نشريه خليج تايمز از شارجه ، استفاده درمانى از شير شتر را اولين بار دكتر “سباح الجاسم ” از مركز طب سنتى شيخ زايد در امارات متحده عربى مطرح كرد. توليد آر ن آ نوتركيب از پادتن هاى موجود در شير شتر به منظور درمان بيماريهايى مانند سرطان ، آلزايمر، هپاتيت سى و ايدز طرحى است كه انجمن علوم و فناورى عرب بر روى آن تحقيق مىكند.
    دكتر الجاسم با مطالعات آزمايشگاهى تاثير مفيد شير شتر را در درمان بيماريهاى مزمن و جدى مانند سرطان اثبات كرد. بر اساس تحقيق دكتر الجاسم شتر به بيمارى جنون گاوى مبتلا نمىشود زيرا در سرم خون و شير شتر مقادير قابل توجهى پادتن هاى ضد ويروس وجود دارد كه اين جانور را از ابتلا به اين بيمارى مصون مىكند. دكتر الجاسم معتقد است اهميت بيماريهاى ميكروبى ديگرى مانند التهاب عروق لنفاوى، التهاب پستان ، لپتسپيروزيس ،كزاز، بوتوليسم ، ريكتزيازيس ، طاعون ، پارا توبركولوزيس ، پاستورلوزيس در شتر بسيار كمتر از ديگر حيوانات اهلى است .

madjd
    مدیرکل

شير شتر به صورت خام و به صورت محصولات تخميري براي درمان زخم معده، بي نظمي هاي بدن، اسهال، يبوست، زخم ها و حتي براي افزايش قدرت باروري تخمدان هم به کار رفته است.

شير تخميري shubat در هند، ليبي و قزاقستان براي درمان سل به کار رفته است.

همچنين درمان بيماري هاي سخت معده اي هم با استفاده از شير شتر گزارش شده است.

بيماران داراي هپاتيت نيز بعد از خوردن شير شتر عملکرد بدن شان بهبود پيدا مي کند.

شير شتر همچنين در درمان ديابت موثر بوده است که به دليل حضور پروتئين شبه انسولين در شير شتر مي باشد.

در کشورهاي آفريقايي(مصر، سودان، کنيا و سومالي) اين اعتقاد در بين شتربانان وجود دارد که مرداني که شير شتر مي نوشند، قوي تر، تنومندتر و سريع تر هستند.

به دليل خواص بالاي اين شير، بعضي محققين نام ” طلاي سفيد بيابان ” را براي آن مطرح کرده اند.

ناشناس
    میهمان

شیر شتر و خود شتر را از کجا گیر بیاریم؟ با این حساب اگه واقعا شتر انقدر مفید هست بد نیست یک سری بروند تو کار پرورش شتر . افکار تجاری به سرم زد؛ در بیابان های ایران می شه شتر پرورش داد؟ مزنه(مظنه) شتر در بازار چنده؟ ……

susan
    مشارکت کننده

پس قربونت هروقت پرورشگاه شتر راه افتاد به ما يه خبري بده اولين مشتريت ميشيم برات حسابي هم تبليغ ميكنيم

farzaneh negahban
    مشارکت کننده

بله غذاشناس عزیز فکر خوبیه ، در ایران هم شتر پرورش میدن ، چند وقت قبل شنیدم که تغيير شيوه زندگي عشاير ايران
    بويژه عشاير استان اردبيل که مهمترين پرورش دهندگان شتر دوكوهانه هستند ،نسل اين حيوان نادر را در خطر انقراض قرار داده.و حتی در فکر طرحی برای تکثیر این حیوان هستن، می خواین سرمایه تونو بزارین تو کار شتر دوکوهانه…

matin
    مشارکت کننده

من در شهر ری با یک همبرگر فروشی برخورد کردم که همبرگر شتر میفروخت،بدون افزودنی.خیلی خیلی خوشمزه بود.و لذیذ.در شهر ری زیاد از این نوع اغذیه فروشیها پیدا میشه.در ضمن پیشنهاد میکنم که گوشت شتر را بصورت چرخ کرده به میزان مساوی با گوشت چرخ کرده گوسفند مخلوط کرده،و سپس آن را بصورت کتلت طبخ کرده و نوش جان کنید.محشره.

farzaneh negahban
    مشارکت کننده

خیلی ممنون متین عزیز

نکته خاصی در طبخ گوشت شتر هست که لازم باشه بدونیم؟مثلا دیر پز نیست؟یا مثل گوشت گوسفند بوی ضخم داره؟

Mypec
    مشارکت کننده

سلام به هر ، من واقعا مشتاق خواندن این وب سایت بهصورت منظم به روز می شود . آن را حمل داده ها فوق العاده است .

در حال نمایش 14 نوشته (از کل 14)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.