کمبود منیزیم عاملی موثر بر پوکی استخوان

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #87832
  s.farzi
  مشارکت کننده

  تنها مصرف مکمل‌های کلسیم برای رفع پوکی استخوان کافی نیست، چراکه کلسیم مانع از جذب منیزیم می‌شود و کمبود آن باعث ایجاد پوکی استخوان است.
  منیزیم سبب پایداری ساختمان ژن‌های بدن، DNA و RNA می‌شود. بنابراین در ساخت مواد پروتئینی شرکت می‌کند و در صورت کمبود آن در بدن باعث عدم رشد مناسب می‌شود.

  پروتئین‌ها، قند شیر، ویتامین D و هورمون رشد سبب افزایش جذب منیزیم در بدن می‌شوند و در آرامش پذیری عصبی، ماهیچه‌ای و حرکتی موثرند.
  منیزیم به عنوان یک عنصر معدنی باعث هدایت تحریک عصبی، انقباض طبیعی عضلات، نگه داشتن متابولیسم پایه در حد طبیعی، تاثیر موثر بر ترشح هورمون تیروکسین و تنظیم حرارت بدن می‌شود و کمبود آن که بیشتر در افراد الکلی اتفاق می‌افتد که سبب تند مزاجی، تشنج و پرش عضلات است.

  گرفتگی عضلانی، تحریک‌پذیری عصبی، آهکی شدن بافت‌های نرم بدن مانند کلیه، گرفتگی شریان‌های بدن، اختلال رفتاری و ضعف بدن از نشانه‌های کمبود منیزیم است.

  مقدار احتیاجات روزانه به منیزیم در شرایط مختلف فیزیولوژیکی متفاوت است، در نوزادان تا یک سالگی روزانه 60 میلی گرم، از یک تا هفت سالگی روزانه 150 میلی‌گرم و 10 تا 14 سالگی روزانه 250 میلی گرم احتیاج است. دریافت 450 میلی‌گرم روزانه این عنصر برای زنان باردار و شیرده نیز الزامی است.

  قهوه، کاکائو، حبوبات، غلات به خصوص سبوس گندم، برنج، جو و سبزیجاتی مانند اسفناج، کاهو و گشنیز سرشار از منیزیم مورد نیاز بدن است و در صورت عدم دریافت آن عوارضی را برای افراد به دنبال دارد.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.