کاهش چربی بدن به مصرف غذاهای غنی از کلسیم مربوط میشود.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #80644
  s.samadi
  مشارکت کننده

  مطالعه‌ای که در مجله انجمن تغذیه امریکا منتشر شد به والدین انگیزه دیگری میدهد تا در تغذیه روزانه کودکان خود، فراورده‌های لبنی کم‌چربی مانند ماست را در نظر بگیرند. چرا که افزایش میزان چاقی کودکان در غرب گزارش شده و همچنین مصرف غذاهای غنی از کلسیم رابطه عکس با چربی بدن دارد. طبق مجله پزشکی انگلستان، محققان دریافته‌اند که چاقی کودکان با آمار 2برابر در سه دهه اخیر در ایالات متحده همه گیرشده است و نیروی بین المللی امور چاقی، اخیرا گزارش داده که در انگلستان، چاقی کودکان نسبت به ده سال گذشته حتی سه برابر بیشتر شده است. در این مطالعه، محققان دانشگاه تنسی، قد، وزن و مصرف غذایی 52کودک (دختر وپسر) را ارزیابی کردند که این ارزیابی را از 2ماهگی شروع و تا 8 سالگی ادامه دادند. کلسیم و چربی بدون کلسترول مصرفی با چربی بدن آنها رابطه منفی داشت. در صورتیکه با چربی کلی یا چربی اشباع شده مصرفی و میزان کم تحرکی آنان رابطه مثبت داشت. همچنین مطالعات اخیر از رابطه منفی بین کلسیم و تجمع چربی بدن در دوران کودکی و بین کلسیم مصرفی و وزن در میانسالی گزارش میدهد. هر 300گرم افزایش مصرف کلسیم با تقریبا یک کیلوگرم کاهش چربی بدن در کودکان و 5/2 تا 3کیلوگرم کاهش وزن در بزرگسالان رابطه داشت. این مطالعات حاکی از آن است که افزایش مصرف کلسیم با صرف متعادل روزانه دو نوع لبنیات، خطر چاقی را تا حدود 70 درصد کاهش می‌دهد. مطالعات دکتر جین اسکینر، مولف آن را بر آن داشت تا به تشویق کودکان در مصرف مرتب غذاهای غنی شده از کلسیم مانند ماست و شیر کم چرب و همچنین افزایش فعالیت بدنی، توصیه کند.به علاوه، دکتر اسکینر توصیه کردکه نوشابه های گاز دار و دیگر نوشیدنی های فاقد مواد مغذی، ممنوع شود. چون کشف شد که مصرف نوشابه گازدار و دیگر نوشیدنی‌ها‌ی شیرین رابطه منفی با دریافت کلسیم دارند. مطالعه دیگری که در تحقیقات چاقی منتشر شد، پیشنهاد می‌کند که فواید کاهش وزن با کلسیم در مورد بزرگسالان هم صدق می‌کند. اگر قصد کاهش وزن را دارید، خصوصا اگر در اواسط کار هستید، خوردن بیشتر غذاهای غنی از کلسیم، خصوصا غذاهای لبنی کم چربی مانند شیر گاو و ماست میتواند کمک زیادی به شما بکند.
  در این مطالعه، 41فرد چاق، که 32 نفر از آنها مطالعه را کامل کردند، به سه گروه تقسیم شدند و رژیم را ادامه دادند به طوری که تا 24 هفته، هفته ای یک پوند وزن کم می‌کردند. تمام رژیمها از یک میزان کالری برخوردار بودند و هر نفر 500کالری دریافت میکرد.

  گروه اول، روزانه حدوداً به میزان 430 میلی گرم کلسیم دریافت می‌کردند. گروه دوم، همان رژیم را داشتند همراه با کلسیم کافی که مصرف روزانه خودشان را تا 1200میلی گرم رساندند و گروه سوم، روزانه حدود 1100میلی گرم غذاهای لبنی کافی مصرف میکردند. نتیجه مطالعه این شد که گروهی که کلسیم کمتری مصرف میکردند 15پوند کاهش وزن داشتند، گروهی که بالاترین مصرف را داشت، 19پوند و گروهی که فراورده های لبنی زیادی مصرف میکرد، 24پوند کاهش وزن داشت. به علاوه، گروهی که کلسیم کمتری مصرف می‌کردند به طور میانگین 19% چربی خود را کم کردند. گروه مصرف کننده کلسیم بیشتر، 50% وگروهی که کلسیم خود را از غذاهای لبنی دریافت میکردند 66% چربی خود را کم کردند.

  ماست، کاهش دهنده چربی
  مصرف روزانه 3 وعده ماست 81%، چربی ناحیه شکم را کاهش می‌دهد و لازم به ذکر است که مصرف ماست به داشتن اندامی‌ لاغر و عضلانی کمک بسزایی می‌کند.
  چگونه، ماست باعث کاهش چربی و در عین حال حفظ عضله می‌گردد؟ این احتمالا به این مربوط میشود که کلسیم توانایی سلولهای چربی را برای ذخیره چربی کم میکند. بنابراین، سلولها، چربی بیشتری می‌سوزانند و کمتر در جگر ذخیره میشوند. به هر حال، این مطالعه نشانگر آن است که افزودن یک یا دو وعده ماست به غذای روزانه، به شما کمک می‌کند تا چربی بیشتری کم کرده و عضلات کمتری از دست بدهید و نتیجه مطلوبی از رژیم خود بگیرید.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.