چربی، ویتامین C را بی‌خاصیت می‌كند

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #66916
  tavakoli
  مشارکت کننده

  محققان به ‌تازگی فهمیده‌اند چربی زیاد در رژیم غذایی ممکن است اثر آنتی اکسیدانی ویتامین C را از بین ببرد و این ویتامین دیگر نتواند به عنوان یک عامل مقابله با سرطان و پیر شدن سلول‌های بدن عمل کند.در این مطالعه که کار پژوهشگران دانشگاه گلاسگوی بریتانیاست، سعی شده شرایط شیمیایی و مکانیکی داخل معده در آزمایشگاه بازسازی شود.

  آنها می‌گویند وقتی مخلوط بزاق و مواد غذایی وارد معده می‌شود و با شیره ی معده مخلوط می‌شود، ویتامین C موجود در مواد غذایی گوناگون می‌تواند رادیکال‌های آزاد، یعنی همان مواد زیان‌آوری که خطر بروز سرطان را بالا می‌برند، از بین ببرد؛ رادیکال‌های آزادی مانند نیتریت که در مواد غذایی آماده و کنسروی، مانند سوسیس و کالباس به‌وفور وجود دارد.

  اما در یک تحقیق، وقتی به همین مخلوط معدی، مقدار بیشتری چربی اضافه شد، محققان متوجه شدند که دیگر این اتفاق نمی‌افتد و ویتامین C نمی‌تواند این واکنش شیمیایی را در معده انجام دهد.

  یک کارشناس تغذیه در مرکز تغذیه ی بریتانیا درباره نتایج این تحقیق می‌گوید: «البته سرطان بیماری‌ای است که در طی سال‌ها و در اثر حضور انواع و اقسام عوامل ژنتیکی و محیطی به‌وجود می‌آید و پیشرفت می‌کند. لذا نمی‌توان انگشت اتهام را تنها به سمت یکی از این عوامل گرفت و از تاثیر بقیه ی عوامل صرف‌نظر کرد.

  با این حال شناخت این عوامل و سعی در رفع آنها یا به حداقل رساندن تاثیر آنها، ممکن است تا حد زیادی بتواند از بروز این بیماری در جوامع انسانی جلوگیری کند. نتایج این تحقیق هم از همین بابت قابل توجه است.»

  این محققان که گزارش تحقیقات خود را در نشست سالانه ی انجمن زیست‌شناسی تجربی ارائه کردند، درباره نتایج مطالعه خود گفتند: «ممکن است ویتامین‌های محلول در چربی و پیش‌سازهای آنها، مثل بتاکاروتن که پیش‌ساز ویتامین A است، چنین حساسیتی به حضور چربی‌ها نداشته باشند و در رژیم‌های پرچربی هم بتوانند خاصیت آنتی‌اکسیدانی خود را حفظ کند.

  به این ترتیب اهمیت توصیه کارشناسان که تاکید دارند حتماً روزی 5 وعده از انواع سبزی و میوه های تازه مصرف کنیم، غذاهای کم‌چربی بخوریم و کمتر غذاها را سرخ کنیم، مشخص می‌شود.»

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.