ويار حاملگي

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #66353
  s.samadi
  مشارکت کننده

  منظور از ويار خوردن مواد غير غذايي مانند خاك، يخ، گچ، كبريت سوخته، مــو، سنگ، ماسه، زغال چوب و … مي باشد.
  بيشترين شيوع ويار در افرادي است كه در نواحي روستايي زندگي مي كنند و يا تاريخچه ويار در كودكي يا در خانواده خود داشته اند.
  در برخي افراد ويار براي كنترل تهوع يا استرس هاي عصبي، لذت از جويدن برخي مواد، يا به علل وراثتي (تمايل ارثي به مصرف برخي مواد) و يا تشويق اطرافيان يا خانواده فرد مي باشد.
  خطرات احتمالي ويار شامل مشكلات خوني (به شكل آنمي) و گوارشي (رقابت در هضم و جذب مواد مغذي) مي باشد. بايد مشاوره با بيماران مبتلا به ويار انجام گيرد و نوع ماده مصرف شده و علت مصرف آن تعيين شود و خطرات مصرف آن بايد مطابق با فرهنگ فرد به روشي صحيح به خانم باردار تذكر داده شود. در مورد ويار توصيه مي شود شمارش كامل خون براي بررسي وجود كم خوني درخواست شود.
  ويار حاملگي حالتي است كه در آن، خانم باردار به مصرف يك ماده غذايي تمايل زيادي پيدا مي كند. نمونــه هايي از ويـار حاملگي شامل تمايل زياد به مصرف قره قــورت، تــرشي ها، شيريني ها و … مي باشد. در مورد ويار ذكر اين نكته ضروري است كه تا زماني كه مصرف اينگونه غذاها تنوع رژيم غذايي را برهم نزند و تغذيه مادر خوب باشد مشكلي ايجاد نمي كند. اما اگر در مصرف اين مواد بگونــه اي افراط شود كه از خوردن غذاهاي اصلي سرباز زند، ممكن است دچار كمبودهاي تغذيه اي شود و در اين مورد بايد آموزش هاي لازم در رابطه با رعايت تنوع و تعادل در مصرف مواد غذايي (طبق مطالب فصل اول كتاب) به خانم باردار داده شود.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.