ورم بدن

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #79919
  zahra jamshidi
  مشارکت کننده

  ورم بدن و تغذيه

  ادم یا ورم بدن یکی از مشکلات شایع و رو به افزایشی مي‌‌باشد که اخیرا بدنبال صنعتی شدن جوامع امروزی و الگوی ناصحیح رژیم غذایی بیشتر به چشم مي‌‌خورد در صورتی‌که در گذشته بیشتر در افراد در سنین بالا مشاهده مي‌‌گردید.
  ادم علائم مختلفی را شامل مي‌‌گردد که از آن جمله مي‌‌توان به بادکردگی و پف آلودگی اطراف چشم‌‌‌ها، صورت و گونه‌‌ها، پشت دست‌‌ها، مچ پاها، روي پنجه‌‌‌هاي پاها و ساق پا اشاره کرد.
  اين عارضه علل مختلفی دارد؛ یکی از علل آن تغذیه نامناسب مي‌‌باشد که در ‌اين صورت معمولا ادم شدید یا مداوم نبوده و علائم آن به‌طور خفیف و یا گاه‌گاهی ‌ايجاد مي‌‌گردند. از علل دیگر ادم بیماری‌‌های سیستمیک که تمامي‌‌ بدن را تحت تاثیر قرار مي‌‌دهند مي‌‌باشند که در ‌اين صورت ادم شدیدتر بوده و مداوم مي‌‌باشد. در اين حالت تشخیص نوع بيماري و درمان آن توسط پزشک متخصص ضروری مي‌‌باشد.

  بيماري‌هايي كه باعث ورم بدن مي‌شوند
  نارسایی قلبی
  قلبی که ضعیف و نارسا شده است، نمی‌تواند خون وریدی را به خوبی پمپ کند. نتیجه آن تجمع خون وریدی در پشت قلب و پس زدن آن در کل بدن است. بر اثر تاثیر جاذبه زمین بیشترین جایی که‌اين خون جمع می‌شود در ساق و مچ پا است. در ‌اين بیماران با دراز کشیدن و بالا نگه داشتن پا ورم ساق کمتر می‌شود.

  نارسایی کلیوی
  کلیه نارسا قادر نیست آبی را که از طریق خوردن و آشامیدن وارد بدن می‌شود به خوبی دفع کند، لذا آب زیادی در بدن تجمع یافته و بدن متورم شود. به علت تاثیر جاذبه ‌اين تورم معمولا در اندام تحتانی بخصوص در ساق و مچ پا بیشتر است. در بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی دراز کشیدن موجب می‌شود آبی که در ساق تجمع پیدا کرده در کل بدن پخش شود. ‌اين بیماران صبح‌‌ها که از خواب بیدار می‌شوند ورم ساق کمي ‌‌داشته و در عوض صورت آنها متورم و پف کرده است.

  بیماری‌‌های مزمن ریه
  در بیماری‌‌های مزمن ریه مانند آمفیزم و برونشیت مزمن فشار عروق ریوی بالا می‌رود و بدنبال آن ممکن است ‌اين افزایش فشار به ورید‌‌های قبل از قلب منتقل شده و در نتیجه موجب ورم شود.

  کاهش پروتئین خون
  کاهش پروتئین خون بدنبال نارسایی کبدی و یا سندروم نفروتیک در کلیه و یا سوءتغذیه و یا بعضی بیماری‌هاي گوارشی‌ايجاد می‌شود.‌ اين عامل موجب نشت بیشتر سرم از داخل مویرگ‌‌ها به فضای بین سلولی شده و در نتیجه موجب ورم کل بدن مي‌‌گردد.

  کم‌کاری غده تیروئید
  کم‌کاري تيروئيد مي‌تواند با ايجاد پف يا ورم به خصوص در اطراف چشم‌‌‌ها همراه باشد که در بسياري از اوقات ممکن است با اختلالات ديگر اشتباه گرفته شده و درمان‌‌‌هاي نامناسب صورت مي‌گيرد.

  داروها

  از دیگر علل ادم مي‌‌توان به کم‌خونی، مصرف داروهای مسکن و ضد التهاب مانند پروفن و برخی داروهای ضد فشار‌خون و نیز فشارخون بارداری، چاقی و عدم تحرک اشاره کرد. در ‌اين موارد تشخیص و درمان علت زمینه‌ای ادم حائز اهمیت مي‌‌باشد.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.