نوشابه های رژیمی مفید هستند یا مضر؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #74860
  Zohre Azimi
  مشارکت کننده

  در مطالعه‌ای که توسط محققان دانشگاه تگزاس و بر روی حدود ۵ هزار آمریکایی انجام شده،مشخص شده افرادی که هر روز از این نوشابه‌ها،که به رژیمی معروف‌اند،مصرف می‌کنند،تا ۶۷ درصد بیشتر احتمال دارد که به دیابت نوع ۲مبتلا شوند.

  یماری ‌ای که ارتباط مستقیم با مصرف بیش از حد مواد قندی و اضافه ‌وزن دارد.همچنین در این مطالعه مشخص شده که این افراد در سال‌های بعدی عمرشان،چاق شوند. پیش از این رابطه بین مصرف نوشابه‌های گازدار رژیمی،با نشانگان متابولیک،در پژوهش‌های علمی مشخص شده بود؛نشانگانی که به مجموعه عوامل مرتبط با بیماری‌های قلبی و عروقی اطلاق می‌شود.این عوامل شامل چاقی شکمی،قند و کلسترول بد بالای خون هستند.

  با این حال هنوز و حتی با این مطالعه جدید هم نمی‌توان از وجود رابطه علت و معلولی بین مصرف این نوشابه‌ها و چاقی و قند خون بالا،مطمئن بود.چرا که پیشتر برخی مطالعات نشان داده بودند افرادی این نوشابه‌ها را بیشتر مصرف می‌کنند که از قبل چاق بوده‌اند و سبک زندگی ناسالمی داشته‌اند؛به طور مثال سیگار می‌کشیده‌اند یا ورزش نمی‌کرده‌اند.بنابراین به نظر می‌رسد اصولا علت انتخاب این نوشابه‌ها توسط آنها،‌همین موارد بوده است.

  اما نکته مهم دیگر این است که محصولاتی که نام رژیمی را بر پیشانی دارند،می‌توانند غلط ‌انداز باشند و باعث شوند بیشتر و بیشتر بخوریم؛چرا که خیال‌مان از بابت کالری دریافتی‌مان به طور کاذب راحت می‌شود.

  اما علاوه بر همه اینها،هنوز جای مطالعاتی که به بررسی جزئیات تاثیر شیرین‌کننده‌های مصنوعی و همچنین سایر موادی که در نوشابه‌های گازدار وجود دارند،خالی است.بررسی‌هایی که بتوانند رابطه بین این مواد و میزان ابتلای انسان را به چاقی،دیابت یا سایر مشکلات متابولیکی،مشخص کنند.

  پیش از این مطالعات نشان داده بودند که حجم زیادی از کالری دریافتی کودکان که سبب چاقی آنها می‌شود،از طریق نوشابه‌های گازدار معمولی وارد بدن‌شان می‌شود و جای‌گزین کردن آب،می‌تواند تا حد زیادی از ابتلای آنها به چاقی بکاهد

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.