سوزش سر دل از چیست؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #67190
  heydari
  مشارکت کننده

  سوزش سر دل از چيست؟
  علت آن كه افراد دچار برگشت اسيد معده مي‌شوند اين است كه دريچه‌اي كه در محل اتصال مري به معده وجود دارد بي‌موقع شل مي‌شود. وقتي اين دريچه درست كار مي‌كند باعث مي‌شود تا محتويات معده در همانجا بماند اما باز شدن بي‌موقع اين دريچه باعث مي‌شود اسيد معده به داخل مري برگشت پيدا كند و باعث بروز احساس سوزش سر دل يا گلو و ترش كردن شود. در بعضي از افراد اين حالت به ندرت رخ مي‌دهد در حالي كه برخي ديگر هر روز اين مساله را تجربه مي‌كنند.
  درواقع هيچ لزومي ندارد كه علايم ناشي از برگشت اسيد معده را تحمل كنيد. علت بازگشت اسيد معده صرفا انتخاب‌هاي شما مانند سيگار كشيدن، پرخوري يا نوشيدن قهوه نيست، بلكه اين موارد فقط ممكن است باعث تحريك اين عمل شوند و علت اصلي همان است كه در بالا توضيح داده شد. همان‌طور كه وقتي قسمتي از ماشين شما درست كار نمي‌كند آن را به حال خود رها نمي‌‌كنيد وقتي قسمتي از بدنتان با مشكل مواجه است نبايد به آن بي‌توجهي كنيد. در بيشتر مواقع بازگشت اسيد معده را مي‌توانيد توسط داروهايي كه بدون نسخه پزشك هم قابل تهيه‌اند (مانند رانيتيدين)‌ برطرف كنيد.
  در مورد رژيم غذايي در اين بيماري اول از همه بايد سعي كنيد به جاي خوردن 3 وعده غذايي حجيم، وعده‌هاي غذايي را به وعده‌هاي كم‌حجم و متعدد تقسيم‌بندي كنيد. اگر حجم غذاي كمتري وارد معده شود، باري كه روي دوش معده قرار مي‌گيرد كمتر شده و اسيد كمتري براي هضم آن لازم است. سعي كنيد در وعده‌هاي غذايي خود از كربوهيدرات‌هاي كمپلكس مانند برنج، نان و ماكاروني استفاده كنيد. اين غذاها اسيد اضافي معده را به دام مي‌اندازند و هضم آنها نيز براي معده راحت‌تر است. از غذاهاي پرچربي خصوصا فست‌فود دوري كنيد. غذاهايي كه ميزان چرب بالاتري دارند زمان بيشتري در معده باقي مي‌مانند، بنابراين معده بايد اسيد بيشتري ترشح كند تا آنها را هضم كند. دقت داشته باشيد كه پرخوري از هر نوع غذايي باعث تحريك معده به توليد اسيد بيشتر مي‌شود.
  در هنگام غذا خوردن و 45 دقيقه پس از آن وضعيت نشسته داشته باشيد و دراز نكشيد. در هنگام خوابيدن بالاي تخت خود را 20 ـ 15 سانتي‌متر بالاتر بياوريد تا بازگشت اسيد معده به مري را محدودتر كنيد. اگر تخت شما قابليت تغيير سطح را ندارد مي‌توانيد نيمه فوقاني آن را با تشك به صورت شيبدار درآوريد.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.