سرطان و معجزه ویتامین C

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #82435
  v.fatoorechi
  مشارکت کننده

  در این مطلب علاوه بر آرزوی سلامتی و شفا برای همه بیماران، قصد داریم شما را در جریان پژوهشی در خصوص تأثیر ویتامین C در روند شیمی‌درمانی قرار دهیم. با ما باشید.ویتامین C می‌تواند به بیماران سرطانی کمک کند تا راحت‌تر مشکلات شیمی‌درمانی را تحمل کنند. نتایج بررسی‌های بالینی نشان می‌دهد که دریافت وریدی میزان زیادی ویتامین C عوارض جانبی شیمی‌درمانی را کاهش می‌دهد. نتایج پژوهش محققان آمریکایی که در Science Translational Medicine به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که ویتامین C در موش‌های آزمایشگاهی و بیماران سرطانی به درمان بیشتر کمک می‌کند. به این ترتیب که این ویتامین باعث می‌شود تا تأثیر شیمی‌درمانی را بهتر تحمل کنند و این قضیه به روند بهبودی آن‌ها کمک می‌کند. باید بدانید که ویتامین C یا همان اسید اسکوربیک یک مولکول حاوی خواص آنتی‌اکسیدانی است که در بیشتر میوه‌ها و سبزیجات وجود دارد.
  این ویتامین به میزان قابل‌توجهی در پرتقال، گریپ‌فروت، لیموترش، کلم، فلفل دلمه‌ای و غیره یافت می‌شود. از این ویتامین برای تهیه مکمل ویتامین C و همچنین در ترکیبات مولتی‌ویتامین‌های دیگر استفاده می‌شود.در این پژوهش محققان ابتدا تأثیر تزریق وریدی میزان زیاد ویتامین C را در چارچوب داروهای مربوط به سرطان مورد بررسی قرار دادند. در شروع بررسی‌های بالینی محققان مشاهده کردند که مصرف خوراکی ویتامین C تأثیری در حال و روز این بیماران ایجاد نمی‌کند. محققان به این نتیجه رسیدند که این ویتامین با مصرف مکمل آن یا خوردن یک عدد پرتقال به سرعت جذب روده شده و خیلی زود از طریق کلیه‌ها دفع می‌شود؛ اما زمانی که این ویتامین تزریق وریدی می‌شود قضیه فرق می‌کند.
  در واقع با این کار میزان ویتامین C خون به طور چشمگیری بالا می‌رود.محققان تأثیر ویتامین C را روی سلول‌های سرطانی به خصوص سلول‌های سرطان تخمدان موش‌های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها مشاهده کردند زمانی که میزان زیادی ویتامین C وارد خون شده و به بین سلول‌ها راه پیدا می‌کند باعث تولید پر اکسید هیدروژن می‌شود. این مولکول در ترکیب آب‌های اکسیژنه نیز وجود دارد. بررسی‌ها نشان داد که این مولکول روی سلول‌های سرطانی اثرات مختلفی می‌گذارند. در واقع این مولکول‌ها باعث ترمیم آسیب‌های وارده به DNA شده و همچنین متابولیسم بدن را فعال‌تر می‌کند و مانع از رشد سلول‌های سرطانی می‌شوند. محققان تأثیر پر اکسید هیدروژن را مانند «یورش انرژی به سلول‌های سرطانی» تعبیر می‌کنند.
  مهم‌تر اینکه خوشبختانه پرواکسیدهیدروژن اثر مخربی روی سلول‌های سالم و غیر سرطانی ندارد و فقط روی سلول‌های سرطان‌زا تأثیر می‌گذارد.در بخش دوم این پژوهش، محققان روی 27 بیمار مبتلا به سرطان تخمدان که در حین شیمی‌درمانی ویتامین C بیشتری نیز دریافت می‌کردند بررسی‌هایی انجام دادند. این بیماران که میزان زیادی ویتامین C دریافت می‌کردند مشکل کلیوی نداشتند. محققان مشاهده کردند این افراد، تحمل زیادی در برابر مشکلات شیمی‌درمانی نشان می‌دهد. در واقع این افراد نسبت به کسانی که ویتامین C دریافت نمی‌کردند حالت تهوع و استفراغ کمتری داشته و پرانرژی‌تر بوده‌اند.محققان به این نتیجه رسیده‌اند که تزریق وریدی ویتامین C در حین انجام شیمی‌درمانی باعث جلوگیری از رشد سرطان تخمدان در موش‌های آزمایشگاهی شده و حالت مسمومیت و عوارض جانبی شیمی‌درمانی را در بیماران سرطانی کاهش می‌دهد.
  برای همین محققان توصیه می‌کنند که بیماران سرطانی در حین شیمی‌درمانی ویتامین‌C نیز دریافت کنند. توجه داشته باشید که نتایج بررسی‌ها پیش از این نیز نشان داده است که ویتامین C در درمان و بهبودی دیابت نوع 2 تأثیر دارد. به خاطر اینکه این افراد نیاز بیشتری به این ویتامین دارند. محققان معتقدند که مصرف این ویتامین بدون ایجاد عوارض جانبی و با هزینه کمتری به درمان این بیماران کمک می‌کند.از این گذشته این ویتامین در پیشگیری از فشارخون بالا نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. بر اساس نتایج پژوهشی که در روزنامه Hypertension به چاپ رسیده است، افرادی که میزان ویتامین C بدنشان بالاست در مقایسه با افرادی که میزان این ویتامین در بدنشان کم است، فشارخون پایین‌تری دارند. برای همین توصیه می‌کنیم تا جایی که می‌توانید میوه‌ها و سبزیجات تازه میل کنید تا میزان ویتامین C بدنتان بالا برود و سیستم ایمنیتان تقویت شود.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.