رژیم غذایی در دوران شیردهی

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #66978
  heydari
  مشارکت کننده

  رژیم غذایی در دوران شیردهی
  اکثر خانم‌ها که دچار افزایش وزن و چاقی در سنین میان‌سالی هستند و به کلینیک‌های کنترل وزن مراجعه می‌کنند شروع چاقی خود را پس از افزایش وزن ناشی از بارداری خود ذکر می‌کنند. فراوان هستند مادرانی که بارداری خود را با وزن طبیعی شروع و در انتهای دوران بارداری با افزایش وزنی بیش از ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم مواجه می‌شوند. مشکل وقتی حادتر می‌شود که این افزایش وزن پس از تولد نوزاد نه تنها کاهش نیافته، بلکه بعضی از آنها حتی چاقی بیشتر را پس از آن تجربه می‌کنند.
  شیر دادن مادر به نوزاد علاوه بر آثار فراوانی که در رشد نوزاد خواهد داشت، کمک قابل توجهی به بازگشت به وزن طبیعی خواهد بود. خیلی از مادران که عدم ترشح شیر کافی را بهانه قطع شیردهی می‌دانند، کاملا در اشتباهند. چراکه در اکثر موارد، مشکل در عدم کفایت تولید و ترشح شیر نیست، بلکه این امر مربوط به عدم آشنایی از تکنیک‌های صحیح شیر دادن است. لذا به‌ویژه در مادران چاق؛ در مراحل اولیه شاید مکیدن شیر برای نوزاد سخت باشد و نباید از شیر دادن ناامید شده و برای آموختن تکنیک‌های صحیح شیر دادن حتما با پزشک متخصص زنان یا پزشک اطفال مشورت کنند. لذا توصیه اساسی آن است که از فرصت شیردادن نه تنها برای رشد کافی کودک‌تان، بلکه برای بازگشت به وزن طبیعی قبل از زایمان نهایت بهره را ببرید.
  یکی از نکاتی که باعث نگرانی خیلی از مادران به‌ویژه آنان که که تجربه بارداری اول را دارند می‌شود آن است که اگر در دوران پس از زایمان رژیم غذایی شروع کنند قادر به شیر دادن کافی به نوزادشان نبوده یا به‌عبارتی کودک‌شان وزن نخواهد گرفت. لذا با توصیه آشنایان و دوستان شروع به پرخوری کرده، بدین بهانه که نوزاد سالمی داشته باشند. در حالی‌که واقعیت آن است، شما حتی اگر دچار افزایش وزن بی رویه در دوران بارداری نباشید، برای کافی بودن ترشح شیر نیاز به خوردن خیلی از مواد غذایی در دوران شیردهی نخواهید داشت

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.