رابطه اضطراب و حس بویایی

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #79944
  Shafiei
  مشارکت کننده

  محققان دانشگاه «ویسکانسین مدیسون» در آمریکا گفتند که استرس سبب می شود انسان بوی ناخوشایند بیشتری در اطراف خود احساس کند.این محققان با استفاده از فناوری های قدرتمند تصویربرداری مغز، ارتباط میان اضطراب و استرس را با سیستم بویایی در مغز بررسی کردند.
  محققان به رهبری پروفسور «ون لی» کشف کردند زمانی که انسان استرس و اضطراب را تجربه می کند، سیستم های احساسات و پردازش بویایی در مغز به هم مرتبط و این امر سبب می شود انسان نسبت به بوهای ملایم حساس شود و به جای آنها بوهای نامطبوع احساس کند.
  اگر چه سیستم احساسات و بویایی در مغز در کنار یکدیگر قرار دارند اما به ندرت تداخلی بین عملکرد این دو وجود دارد.
  محققان به ۱۲ شرکت کننده در این آزمایش، تصاویری نشان دادند که موجب اضطراب آن ها شد. همزمان این افراد در معرض بوهای خنثی و آشنا قرار گرفتند. سپس از افراد خواسته شد تا بوهای مختلف را قبل و بعد از نمایش تصاویر ارزیابی کنند.
  دانشمندان با اسکن MRI ، فعالیت مغزی شرکت کنندگان را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند بیشتر شرکت کنندگان به بویی که قبلا آن را خنثی در نظر گرفته شده بودند، پاسخ منفی دادند.به گفته محققان، پس از وارد کردن اضطراب به فرد، بوی خنثی به طور واضحی به بوی نامطبوع تبدیل می شود.یافته های این پژوهش می تواند به دانشمندان در درک بهتر ماهیت ادراک بو و بیولوژی اضطراب کمک کند.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.