تاثیر ویتامین Dدر بارداری

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #75015
  s.samadi
  مشارکت کننده

  محققان می گویند شواهدی وجود دارد که دریافت ویتامین دی کافی طی دوران بارداری ممکن است تاثیر حفاظتی بر روی جنین داشته باشد.
  به نظر می رسد زنان بارداری که شیر غنی شده با ویتامین D مصرف می کنند احتمال شکل گیری بیماری ام اس در فرزندانشان در آینده کاهش می یابد.
  ام اس یک بیماری در سیستم عصبی است که به ماده ای به نام میلین که فیبرهای عصبی را می پوشاند حمله می کند. از بین رفتن این پوشش موجب بروز اختلالاتی در فیبرهای عصبی می شود و در نهایت منجر به تخریب عصب و علائمی مانند بی حسی ، سوزن سوزن شدن ، خستگی ، از دست دادن بینایی و در مواردی فلج می شود. این بیماری اغلب افراد بالای ۲۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد ولی می تواند در کودکان نیز ایجاد شود.
  شواهدی دال بر تاثیر ویتامین D ، که در شیرهای غنی شده با این ویتامین وجود دارد ، هست که نشان می دهد خطر ام اس در فرزندان مادرانی که از این ماده استفاده کرده اند کاهش یافته است.
  محققان دانشگاه هاروارد در بوستن نشان داده اند که احتمالا دریافت ویتامین D طی بارداری برای جنین اثر حفاظتی در مقابل این بیماری دارد.
  در این مطالعه که بر روی بیش از ۳۵۰۰۰ خانم پرستار صورت گرفت مادران آنها در مورد عادات و رژیم غذایی طی دوران بارداریشان مورد تحقیق و بررسی قرار گرفتند که نشان داده شد مادرانی که بیشترین دریافت ویتامین D را داشته اند خطر بروز بیماری ام اس در فرزندانشان در سنین بالاتر خیلی کمتر بوده است. در بین پرستاران مطالعه شده ۱۹۹ نفر طی ۱۶ سال مطالعه دچار بیماری شدند.
  به گفته دکتر فریبا میرزایی محقق دانشگاه هاروراد ، خطر بروز بیماری ام اس در بین دخترانی که مادران آنها ۴ لیوان شیر در روز مصرف کرده بودند ۵۶ درصد کمتر از مادرانی بود که کمتر از سه لیوان شیر در ماه مصرف کرده بودند. همچنین خطر بروز ام اس بین دخترانی که مادرانشان در بین ۲۰درصد ی بودند که بیشترین میزان ویتامین D را طی بارداری مصرف کرده اند ۴۵ درصد کمتر از افرادی بود که مادرانشان جز ۲۰ درصد پایینی میزان مصرف ویتامین D بودند.
  ویتامین D در غذاهای خاصی مانند شیر غنی شده ، غلات و ماهی های چرب مانند سالمون یافت می شود. به هر حال غذاهای طبیعی کمی حاوی این ویتامین هستند. بدن شما از طریق نور آفتابی که به پوست می رسد می تواند این ویتامین را تولید کند و نور خورشید مهمترین منبع این ویتامین است.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.