برای کنترل قند خون افراد دیابتی چه صبحانه ای مناسب است؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #87251
  m.momenan
  مشارکت کننده

  صبحانه یکی از با اهمیت ترین وعده های غذایی در طی روز می‌باشد ولی در خیلی از خانواده ها به علتهای گوناگون این وعده حذف شده یا ارزشی به آن قائل نمی شوند. خوردن صبحانه با بررسی اشتها، لاغری و بالا رفتن میزان هوشیاری در طول روز ارتباط دارد، بررسی های پیش نشان داده اند اشخاصی که صبحانه می خورند در مقایسه با اشخاصی که وعده صبحانه را حذف می کنند نمایه توده بدنی پایینتری دارند. هم چنین خوردن صبحانه قند خون را بهتر کنترل میکند. بتازگی نتایج یک پژوهش اثبات کرده است که در اشخاص مبتلا به دیابت، یک وعده صبحانه مغذی شامل پروتئین و چربی که سطح قند خون را بهتر کنترل می کند

  این مطالعه با هدف مقایسه اثر صبحانه مفصل یا مختصر در افراد دیابتی بر کنترل قندخون، فشار خون و میزان گرسنگی آنها انجام شده است.

  در این مطالعه 59 نفر مبتلا به دیابت نوع 2 به طور تصادفی انتخاب شده و در دو گروه جای گرفتند. یک گروه از صبحانه مفصل استفاده می کردند که شامل یک سوم کالری دریافتی روزانه بوده و میزان بالایی پروتئین و چربی داشت در حالیکه صبحانه مختصر شامل تنها5/12% از کالری دریافتی روزانه بود. این افراد به مدت 3 هفته تحت این رژیم قرار گرفتند. سطح قند خون و فشار خون قبل و بعد از دوره در بیمارن اندازه گیری شده و میزان گرسنگی و اشتهای افراد در طول روز با استفاده از پرسشنامه ثبت شد.

  بعد از این مدت پژوهشگران یافتند، سطح قند خون و فشار خون در افراد دریافت کننده صبحانه مفصل به طور مثبتی کاهش داشت. کاهش قند خون و کاهش فشار خون نسبت به گروه دریافت کننده صبحانه مختصر به ترتیب 3 برابر و 4 برابر بیشتر کاهش یافت. هم چنین تقریبا یک سوم از افراد دریافت کننده صبحانه مفصل موفق شدند داروهای مصرفی مورد نیاز برای دیابت را قطع کرده و تنها با این برنامه غذایی قند خون خود را کنترل کنند. هم چنین این افراد گزارش کردند که در طول روز کمتر احساس گرسنگی دارند.

  بر اساس اطلاعات قبل می دانیم مصرف کربوهیدرات طی 15 دقیقه تا یک ساعت قند خون را افزایش میدهد اما پروتئین برای تبدیل شدن به گلوکز زمان طولانی تری نیاز دارد و برای افزایش قند خون بعد از صرف پروتئین 3 ساعت زمان لازم است، هم چنین تنها بخشی از پروتئین به گلوکز تبدیل می شود در حالیکه 100% کربوهیدرات به گلوکز تبدیل می گردد.

  نکته عملی: نتایج این مطالع به روشنی اهمیت مصرف یک وعده صبحانه کامل و مقوی را بویژه در افراد دیابتی نشان میدهد. افراد مبتلا به دیابت نوع 2 با مصرف یک صبحانه کامل و کم کربوهیدرات می توانند گام بزرگی در جهات کنترل قند خون و کنترل اشتهای خود بردارند.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.