بخورنخورهاي شيردهي

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #78050
  zahra jamshidi
  مشارکت کننده

  شيردهي يكي از دوره‌هايي است كه در آن بدن به انرژي و موادمغذي بيشتري نيازمند است. البته عادت‌هاي غذايي متعددي مي‌تواند بر حجم شير تاثير مثبت بگذارد و سلامت مادر و كودك را تضمين كند…
  در مقابل، خوردن برخي خوراكي‌ها حجم شير را كاهش مي‌دهد و عوارضي براي نوزاد دارد. به بهانه روز جهاني شيرمادر، يعني 10 مرداد ماه، موضوع این مقاله را به اين عادت‌هاي غذايي اختصاص داده‌ايم. اما عادات های بدی که بهتر است حذف شوند.
  9 عادت به ضرر شيردهي
  قهوه نخوريد: قهوه، چاي و نوشابه‌هاي كولا‌دار به دليل كافئيني كه دارند، باعث بي‌قراري و بي‌خوابي نوزاد مي‌شوند به همين دليل آنها را ننوشيد.
  مصرف شكلات را به حداقل برسانيد: شكلات هم كافئين دارد. به‌طوري كه 30 گرم شكلات تلخ داراي 5 تا 35 ميلي‌گرم كافئين است. به همين دليل توصيه مي‌شود در اين دوران ميزان شكلات مصرفي‌تان را به حداقل ممكن برسانيد.
  بروكلي خام نخوريد: بروكلي و حتي گل‌كلم از سبزي‌هاي نفاخ هستند و باعث بي‌قراري و دل‌دردهاي كوليكي در نوزاد مي‌شوند. به همين دليل بهتر است بروكلي خام ميل نكنيد بلكه انواع بخارپز شده آن را تهيه و در حجم كم مصرف كنيد.
  سير را فراموش كنيد: بررسي‌ها نشان داده‌اند خوردن سير طعم شير مادر را تغيير مي‌دهد و ممكن است باعث امتناع نوزاد از خوردن شير شود. به همين دليل توصيه مي‌شود نه تنها سير بلكه تمام غذاهايي كه با سير يا پودر آن تهيه شده‌اند، مصرف نكنيد. حتي پياز هم بهتر است در اين دوران، كمتر استفاده شود.
  مركبات نخوريد: اين ميوه‌ها با اينكه سرشار از ويتامين C هستند، باعث بي‌قراري نوزاد و حتي بروز دانه‌هاي قرمز رنگي روي پوستش مي‌شوند به همين دليل بهتر است كمتر آنها را ميل كنيد. البته براي تامين ويتامين يادشده خوردن انبه اشكالي ندارد.
  آلو بهتر است مصرف نشود: اين ميوه خاصيت ملين دارد به همين دليل بهتر است مادران اين ميوه را مرتب در برنامه غذايي روزانه‌شان نداشته باشند.
  غذاهاي تند و ادويه‌دار نخوريد: خوردن غذاهاي تند و ادويه‌دار هم طعم شير را تغيير مي‌دهند و هم باعث بي‌قراري و نق زدن بي‌مورد نوزاد مي‌شوند. به همين دليل توصيه مي‌شود غذاهاي‌تان را با آبليمو طعم‌دار كنيد نه با ادويه فراوان.
  بادام زميني آلرژي‌زاست: اين مغز آلرژي‌زاست به همين دليل توصيه مي‌شود در برنامه غذايي مادر وجود نداشته باشد زيرا تركيب‌هاي آلرژن موجود در آن ممكن است براي نوزاد ايجاد حساسيت كند.
  جعفري ميل نكنيد: اين سبزي حجم شير را كم مي‌كند به همين دليل بهتر است در برنامه غذايي مادر نباشد.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.