ارتباط ورم و پف‌آلودگی بدن با تغذیه

در حال نمایش 3 نوشته (از کل 3)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #79763
  e.amini
  مشارکت کننده

  * غذاهای شور و پرنمک

  یکی از موارد شایعی که در بروز ادم نقش دارد، مصرف غذاهای شور و پرنمک است. نمک سبب حفظ آب در بدن می‌شود. به دنبال مصرف غذاهای شور، فشار اسمزی مایعات داخلی بدن افزایش یافته، شخص دچار احساس تشنگی می‌شود و آب بیشتری مصرف می‌کند. در این شرایط آب اضافی در بدن تجمع یافته و ایجاد ادم می‌کند. لازم به ذکر است که تعادل فشار اسمزی مایعات داخلی برای حفظ سلامت انسان ضروری است؛ از این رو بدن انسان برای حفظ این تعادل، پس از مصرف نمک زیاد تجمع آب را در بدن افزایش داده و به این ترتیب موجب کاهش فشار اسمزی و حفظ تعادل آن می‌شود.

  * کمبود مصرف آب و مایعات

  به دنبال عدم مصرف کافی آب و مایعات معمولاً ورم ایجاد می‌گردد؛ زیرا کلیه‌ها به مرور زمان کارایی خود را از دست می‌دهند و در چنین شرایطی، دفع ادرار کاهش و آب میان بافتی افزایش می‌یابد که نتیجه این امر ادم و تورم بدن می‌باشد. کمبود مصرف آب و مایعات علاوه بر بروز ادم، موجب اختلالات دیگری نیز در انسان می‌شود از آن جمله می‌توان به اختلال در تمرکز، گیجی، خستگی و همچنین یبوست و عوارض ناشی از آن اشاره کرد. چنانچه دفع ادرار به علت کاهش مصرف مایعات به خوبی انجام نگیرد، مواد زائد و سمی حاصل از متابولیسم مواد مغذی به خوبی دفع نشده و در بدن تجمع می‌یابند که موجب بروز اختلالات مختلف می‌شوند.

  * افراط در مصرف آب
  یکی از عوامل بروز ادم، افراط در مصرف آب می‌باشد. برخی از افراد به خاطر آگاهی از لزوم مصرف آب، در نوشیدن آن افراط می‌کنند. از آن جایی که انسان در شبانه‌روز به حدود 5/3-2 لیتر آب نیاز دارد و نیز با توجه به این که بسیاری از مواد غذایی مصرفی از قبیل آب‌میوه، چای یا قهوه، سوپ، آش، سبزی‌ها و میوه‌ها حاوی مقدار قابل‌توجهی آب هستند، نوشیدن 6 تا 8 لیوان آب در شبانه‌روز توصیه می‌شود؛ در حالی‌که این افراد حدود سه برابر یا حتی بیشتر آب می‌نوشند. این عمل موجب برهم خوردن تعادل الکترولیت‌ها و بروز اختلالات خطرناک از جمله تورم سلولی می‌شود که می‌تواند منجر به عوارض ناگوار یا حتی مرگ شود.

  عدم دریافت کافی آهن و متعاقب آن بروز آنمی فقر آهن یا کم‌خونی ناشی از

  کمبود آهن از عللی است که می‌تواند شخص را آسیب‌پذیر کرده و سبب ایجاد

  ادم در وی گردد

  * افراط در مصرف مواد پروتئینی
  افراط در مصرف مواد پروتئینی نیز از عوامل ایجاد ورم محسوب می‌شود. متابولیت‌های دفعی پروتئین یا در واقع مواد زائد حاصل از سوخت پروتئین در بدن مانند اوره، برای دفع نیاز به آب دارند، بنابراین چنانچه مقدار زیادی پروتئین مصرف شود، برای دفع اوره و سایر متابولیت‌های پروتئین باید مقدار زیادی آب نوشید و این نیاز به وسیله مکانیزم تشنگی و نوشیدن آب زیاد، تامین می‌گردد، اما برای دفع این آب اضافی توسط کلیه‌ها، نیاز به زمان است و این زمان بسته به شرایط و وضعیت کلیوی افراد متفاوت می‌باشد و در طول این مدت، شخص ممکن است دچار ادم چشم‌ها، صورت، دست‌ها و یا سایر نقاط بدن بشود.

  * دریافت ناکافی آهن
  همان طور که در بالا نیز اشاره گردید عدم دریافت کافی آهن و متعاقب آن بروز آنمی فقر آهن یا کم‌خونی ناشی از کمبود آهن از عللی است که می‌تواند شخص را آسیب‌پذیر کرده و سبب ایجاد ادم در وی گردد. کمبود آهن از شایع‌ترین مشکلات بهداشتی در اقصی نقاط جهان، به خصوص در کشورهای در حال توسعه است.

  * چاقی
  چاقی یک بیماری است که با ادم به خصوص در صورت و اطراف چشم‌ها همراه می‌باشد. در افراد چاق معمولاً به علت بدغذایی و پرخوری و اختلال در سوخت و ساز مواد انرژی‌زا از جمله چربی‌ها، تجمع چربی در قسمت‌های مختلف بدن مانند زیر چانه و صورت وجود دارد و به علت اختلال در متابولیسم مواد مغذی، برخی اعمال طبیعی بدن از جمله دفع آب اضافی از طریق کلیه‌ها به خوبی صورت نگرفته و منجر به ایجاد ادم می‌شود.

  * عدم تحرک بدنی
  لازم به ذکر است که عدم تحرک و داشتن زندگی ساکن نیز موجب اختلال در کار تمام ارگان‌های بدن می‌شود. از جمله کلیه‌ها دچار کم‌کاری شده و در نتیجه دفع ادرار به خوبی انجام نمی‌گیرد و همین امر موجب تجمع آب در بدن و بروز ادم می‌شود. تحرک جسمی و ورزش مداوم روزانه موجب فعال شدن کلیه‌ها در دفع ادرار و پیشگیری از تجمع آب زائد در بدن می‌گردد.

  در نهایت جهت پیشگیری از بروز ادم نکات زیر را به خاطر داشته باشید:
  * مصرف نمک خود را کاهش دهید.

  * در مصرف منابع حیوانی پروتئین اعتدال را رعایت نمایید.

  * به میزان کافی در طول شبانه‌روز آب بنوشید.

  * داشتن الگوی غذایی صحیح و گنجاندن میوه‌ها و سبزی‌ها که منابع غنی بسیاری از مواد مغذی بوده و نیز حاوی مقدار قابل‌توجهی آب هستند، به میزان کافی در برنامه غذایی روزانه نیز توصیه می‌گردد.

  #101396
  لیلی
  مشارکت کننده

  سلام من خیلی بیشتر از اونچه باید آب میخورم ووزنم ثابته باوجود رژیم دلیلش همینه؟

  #101408
  e.amini
  مشارکت کننده

  احتمالا باید تغییراتی توی رژیم یا دقت اجراش بدید، فکر نمی کنم از دریافت زیاد آب باشه.

در حال نمایش 3 نوشته (از کل 3)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.