آیا می خواهید قد کودک شما افزایش یابد؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #82464
  z.yari
  مشارکت کننده

  تا زمانی که رشد طولی استخوان‌ ها وجود دارد یعنی تا زمانی که بلوغ به پایان نرسیده، نوع غذایی که خورده می‌ شود، می‌ تواند به افزایش قد کمک کند. البته نباید فراموش کرد که کوتاهی قد در بچه‌ ها (در صورتی که زمینه ی ژنتیکی وجود نداشته باشد) نشانه ی سوءتغذیه در چند سال گذشته است.
  با رعایت چند نکته ساده در رژیم غذایی کودک می توانید به افزایش وزن وی کمک نمایید:
  کلسیم: از آن جایی که ترکیب اصلی استخوان ‌ها را کلسیم تشکیل می ‌دهد دریافت روزانه ی این ماده ی معدنی برای افزایش قد ضروری است. بنابراین، به منظور دریافت کلسیم مورد نیاز باید شیر، ماست، ماهی با استخوان مثل ساردین و بادام را در برنامه ی غذایی روزانه گنجاند.
  ویتامین D: ویتامین D به جذب کلسیم و ذخیره‌ سازی مواد معدنی در استخوان‌ ها کمک می‌ کند و کمبود آن موجب بروز بیماری نرمی استخوان می ‌شود. پس گنجاندن مواد غذایی نظیر ماهی آزاد، ماهی تن، جگر، پنیر و تخم انواع پرندگان برای دریافت به اندازه این ماده مغذی ضروری است. البته نباید فراموش کرد که بودن در معرض آفتاب خود یک روش عالی برای دریافت این ویتامین است.
  روی: این ماده ی معدنی در رشد و تمایز سلولی نقش بسزایی دارد. کمبود روی موجب کاهش سرعت رشد و کوتاهی قد می ‌شود پس منابع غذایی این ماده ی مغذی را که شامل انواع ماهی ‌ها، گوشت ها و نان تهیه شده از آرد گندم کامل، عدس و لوبیا سفید هستند را در رژیم‌ تان بگنجانید.
  منیزیم: این ماده ی معدنی نیز از اجزای ساختمانی استخوان‌ ها است. بنابراین خوردن سبزیجات به ویژه سبزیجات سبز برگ تیره به عنوان تامین‌ کننده این ماده ی معدنی توصیه می ‌شود.
  ویتامین A : این ویتامین در رشد و ترمیم استخوانی دخالت دارد و در کودکی و نوجوانی موجب سرعت گرفتن مراحل رشد می ‌شود پس جگر، زرده تخم‌مرغ و پنیر به خصوص پنیر چدار را به عنوان منابع ویتامین A و میوه و سبزیجات رنگی نظیر هویج، فلفل ‌دلمه ‌ای قرمز و نارنجی،‌ کلم بروکلی، گوجه ‌فرنگی، انبه، زردآلو و هلو را به عنوان منابع بتاکاروتن (پیش‌ساز ویتامین A) هر روز میل کنید.
  مصرف انواع جوانه از جمله جوانه گندم و ماش به دلیل وجود ریزمغذی های بسیار می تواند کمک کننده باشد.
  نکته قابل توجه دیگر کفایت انرژی دریافتی کودک است. لذا دریافت یک رژیم مغذی، کافی و متنوع می تواند به افزایش قد کودک دلبند شما کمک نماید.
  ______________________________________________________________________________________________
  زهرا یاری، کارشناس تغذیه.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.