آیا میوه هم چاق می کند؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #87010
  z.yari
  مشارکت کننده

  حتما دیده‌اید كسانی را كه برای اینكه وزنشان كم شود، بعضی وعده‌های غذایی را حذف می‌كنند و جای آن میوه می‌خورند یا كلا غذاخوردن را كنار می‌گذارند و فقط به میوه روی می‌آورند.
  بعضی هم در خوردن مراعات می‌كنند و حواسشان به كالری غذاها هست ولی هر چقدر می‌خواهند، میوه‌ می‌خورند. همه این افراد معتقدند میوه چاق نمی‌كند و می‌توانند هر چقدر می‌خواهند با خیال راحت میوه بخورند! ولی واقعا این باور درست است و هر كس در طول روز هر چقدر مایل بود می‌تواند میوه بخورد؟
  میوه‌ها را می‌توان از نظر مقدار كالری یا انرژی موجود در آنها و اثرشان روی رفع گرسنگی و اشتها بررسی كرد. برخی میوه‌ها مثل كشمش، توت، انجیر، خرما و موز خیلی شیرین هستند و قند ساده‌شان از سایر میوه‌ها بیشتر است. مشكل این میوه‌های شیرین این است كه اگر آنها را زیاد مصرف كنیم، در واحد وزن مقدار قابل‌توجهی كالری به بدن می‌رسانند و باعث چاقی و اضافه‌وزن می‌شوند؛ چون برخلاف تصور رایج، با مصرف آنها مقدار كالری دریافتی، بیشتر از آنچه بدن نیاز دارد، خواهد شد.
  از سوی دیگر، مصرف بیش از حد خوراكی‌ها و میوه‌های خیلی شیرین كه قند ساده دارند، قندخون را خیلی سریع بالا می‌برد و از آنجا که قند زیاد در خون، سم محسوب می‌شود، بدن عكس‌العمل‌ نشان می‌دهد و مقدار زیادی انسولین ترشح می‌كند. افزایش انسولین هم باعث خواهد شد در مدت كوتاهی قندخون افت كند و فراوانی گرسنگی در زمان مشخص بیشتر شود. این روند، افزایش كلی دریافت خوراك را در پی دارد بنابراین غیرمستقیم باعث افزایش وزن و چاقی می‌شود. هر 100 گرم از میوه‌هایی مثل پرتقال، سیب، گلابی و… و هر 1 لیوان از میوه‌هایی مثل آلبالو،توت فرنگی، انگور و…، 1 واحد میوه محسوب می‌شود و در هر وعده 2-1 واحد از این میوه‌ها مصرف كرد. پس مصرف متعادل میوه نه‌تنها نهی نمی‌شود بلكه بسیارخوب هم است.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.