آنچه که بايددرباره آنمي‌ (کم‌خوني) بدانيم

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #77996
  zahra jamshidi
  مشارکت کننده

  کم‌خوني يا آنمي، يکي از بيماري‌هاي شايع است که گاهي با يک قرص ساده درمان مي‌شود و گاهي هم داستان درمانش جدي‌تر از قرص‌هاي ساده است. نشانه‌هاي كم‌خوني: اگر مدام خسته هستيد، حتي وقت‌هايي که به اندازه کافي خوابيده‌ايد يا براي انجام فعاليت‌هاي روزانه انرژي نداريد، ‌احتمالا به كم‌خوني مبتلا هستيد. اين بيماري مي‌تواند يک عامل اصلي براي مشکلات حافظه‌اي و ملال‌هاي روزانه باشد. نشانه‌هاي آن گاهي بسيار ناچيز و ضعيف هستند اما مي‌توانند کمي شديد يا حتي کشنده باشند. مهم‌ترين نشانه‌هاي كم‌خوني عبارتند از: احساس ضعف و گيجي، سردرد، احساس کرختي و سردي در دست‌ها و پاها و دماي پايين بدن.
  نشانه‌هاي قلبي: افراد دچار كم‌خوني اکسيژن کمتري در بدن خود دارند و اين به اين معناست که قلب?شان بايد بيشتر کار کند تا اکسيژن کافي به ارگان‌هاي داخلي برساند. نشانه‌هاي قلبي – عروقي اين بيماري شامل آريتمي (ضربان نامنظم)، تنگي‌نفس و درد قفسه سينه مي‌شود.
  بيماري و كم‌خوني: بيماري‌هاي خوني و عفونت‌ها مي‌توانند باعث شوند بدن گلبول‌هاي قرمز خوني کمتري توليد کند. اگر ميزان قابل توجهي خون از دست بدهيد، احتمال دارد به كم‌خوني مربوط به کمبود آهن دچار شويد. برخي داروها و روش‌هاي درماني هم مي‌توانند باعث بروز كم‌خوني شوند. در اين مواقع براي اينکه بدانيد بايد مکمل‌هاي آهن مصرف کنيد يا نه بايد با پزشک مشورت کنيد.

  كم‌خوني آپلاستيک: آپلاستيک يک نمونه نادر از كم‌خوني است که در آن مغز استخوان سلول‌هاي خوني کافي براي تامين نيازهاي بدن توليد نمي‌کند. اين بيماري بسيار نادر است و يکي از هر 3 ميليون نفر به آن مبتلاست. آپلاستيك به دليل تشعشعات راديويي، مواد شيميايي، ويروس و يک اختلال در سيستم ايمني که در آن بدن به مغز استخوان حمله مي‌کند روي مي‌دهد. يکي از 5 مورد از اين بيماري، ارثي است. درموارد حاد، بيماران به مراقبت‌هاي شديد خوني و حتي پيوند مغز استخوان نياز دارند.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.