پاسخ به: حمله آسم چیست؟ برای مقابله با آن چه باید کرد؟

#115084
vida samiee
مدیر

14 توصیه‌ی تغذیه‌‌ای برای مبتلایان به آسم

آسم اصطلاحی است که از واژه‌ای یونانی به معنای نفس‌نفس زدن گرفته شده است. علائم شایع آسم و برونشیت در کودکان و بزرگسالان شامل خس‌خس و سرفه کردن و کمبود نفس است که با انجام فعالیت وخیم‌تر می‌شود.
برخی عوامل خطر که فرد را مستعد بیماری آسم می‌کند عبارت است از سابقه خانوادگی، استعمال دخانیات، چاقی مفرط و قرار گرفتن در معرض آلاینده‌ها. خوشبختانه درمان‌های طبیعی‌ای برای این عارضه وجود دارد که در این مطلب به آن می‌پردازیم. (بهتر است قبل از هر چیز با پزشک خود مشورت کنید.)

عسل
1- عسل: استفاده از عسل، به ویژه عسل گندم سیاه که پررنگ و سرشار از آنتی‌اکسیدان است، برای درمان سرفه توصیه شده است. مخلوطی از کمی عسل و آب گرم به طور موثر خلط اضافه را دفع می‌کند. همچنین نوشیدن ترکیب یک چهارم قاشق مرباخوری عسل با یک فنجان چای نیز مفید است.

2- ماهی چرب: منبع اسید چرب امگا3، ماهی تن، سالمون و ساردین است که برای درمان آسم سودمند است. این ماهی‌ها را می‌توان 2 بار در هفته مصرف کرد.

3- موز: مصرف موز، نفس کشیدن را آسان‌تر می‌کند. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد کودکان مبتلا به آسم که هفته‌ای یک بار موز مصرف می‌کنند کمتر دچار خس‌خس سینه می‌شوند.

نخود غنی از پروتئین است و در صورت مصرف آن با یک لیوان شیر، باعث باز شدن راه‌های تنفسی می‌شود

برای پیش‌گیری از حمله آسم، موز رسیده را در ماهیتابه حرارت دهید؛ سپس از روی حرارت بردارید و کمی فلفل سیاه روی آن بپاشید و آن را میل کنید تا مسیر لوله‌های تنفسی باز شود. این کار باعث می‌شود فرد بدون سختی نفس بکشد.

4- ورزش: یکی از بهترین روش‌های طبیعی درمان آسم، انجام روزانه ورزش تنفسی است. ورزش باعث می‌شود میزان دی‌اکسید‌کربن موجود در خون افزایش یابد و در نتیجه عضلات نرم و مجرای تنفسی شل شود. این امر باعث گشادشدن مسیر تنفسی می‌شود.

سیر و شیر

5- سیر برای مبتلایان به آسم مفید است: در بیشتر موارد از سیر برای درمان آسم استفاده می‌شود. مصرف محلولی از جوشانده چند حبه سیر با نصف پیمانه شیر برای درمان آسم مفید است. این مخلوط را ولرم و هر شب میل کنید.

6- کافئین: برای تسکین موقت خس‌خس سینه از نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند قهوه استفاده کنید. در افرادی که روزانه قهوه داغ می‌نوشند حمله آسم راحت‌تر کنترل می‌شود. کافئین ماده تحریک کننده است که باعث گشادشدن راه‌های هوایی می‌شود.

7- عامل تشدیدکننده آسم را شناسایی کنید: شناسایی عوامل تشدیدکننده حمله آسم، به درمان آن کمک می‌کند. بیشتر مبتلایان از طریق ذرات گرد و خاک، کپک و دود دچار حمله آسم می‌شوند.

8- آب‌میوه‌های سالم: نوشیدن آب‌میوه برای پیشگیری از حمله آسم مفید است. به عنوان مثال، آب‌لیمو با آسم مقابله می‌کند زیرا سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. آب پرتقال سرشار از ویتامین C است. این ویتامین حاوی آنتی‌اکسیدان است که از سلول‌های دیواره لوله‌های برونشیتی محافظت می‌کند. آب‌میوه غنی از فلاوونوئید، مانند سیب، انگور و گلابی نیز مفید است. برای مقابله با ناراحتی تنفسی و درد آسم، آب زغال‌اخته مصرف کنید.

سال‌هاست که از شلغم خام برای درمان علائم آسم از جمله گرفتگی سینه

استفاده می‌شود. آنتی‌اکسیدان موجود در آن، از آسیب رسیدن به بافت

سلول‌های ریه پیشگیری می‌کند

9- فلفل قرمز: کاپساسین ماده اصلی آن به طور مستقیم روی مخاط راه‌های هوایی و سینوزیت تأثیر می‌گذارد.

10- نخود بو داده: نخود غنی از پروتئین است و در صورت مصرف آن با یک لیوان شیر، باعث باز شدن راه‌های تنفسی می‌شود.

انجیر

11- انجیر: مقداری انجیر را با آب سرد بشویید سپس به مدت چند ساعت یا یک شب کامل در آب خیس کنید و آب آن را مصرف کنید.

12- شلغم: سال‌هاست که از شلغم خام برای درمان علائم آسم از جمله گرفتگی سینه استفاده می‌شود. آنتی‌اکسیدان موجود در آن، از آسیب رسیدن به بافت سلول‌های ریه پیشگیری می‌کند.

13- از مصرف هر نوع تنباکو بپرهیزید: اگر دچار حمله‌های مکرر آسم می‌شوید توصیه می‌کنیم از استعمال مواد دخانی بپرهیزید. زیرا دود این مواد لوله تنفسی را تحریک و واکنش سیستم دفاعی بدن را بیشتر می‌کند.

14- چربی اضافه را آب کنید: برای بهبود عملکرد ریه، مبتلایان به آسم باید از طریق ورزش و برنامه غذایی سالم، وزن خود را پایین بیاورند. برای پیشگیری از حمله‌های آسم همیشه با ورزش بدنتان را گرم کنید. توجه کنید اضافه‌وزن روی تمام سیستم بدن از جمله ریه اثر می‌گذارد.

بیماری آسم در میان کودکان ایرانی رو به افزایش است

در حال حاضر 6 تا 10 درصد از کودکان ایرانی در زندگی خود مبتلا به آسم می‌شوند ولی این بیماری در میان کودکان ایرانی رو به افزایش است. دکتر قمرتاج خان‌بابایی فوق تخصص ریه افزود: آسم یکی از بیماری‌های شایع در میان کودکان است. آسم یک بیماری مزمن ریوی است که در آن راه‌های هوایی تنگ و تنفس مشکل می‌شود. راه‌های هوایی یک بیمار مبتلا به آسم به شدت حساس است. هرچه میزان آلودگی در هوا بیشتر باشد احتمال بروز و تشدید آسم در میان انسان‌هایی که در شهرهای صنعتی زندگی می‌کنند، بیشتر است و همچنین اضافه کردن مواد افزودنی و نگه‌دارنده به غذاها نیز شرایط را برای بروز آسم در کودکان فراهم می‌کند. به گفته وی آسم از سرفه طولانی شروع و به صورت خس‌خس سینه، تنگی نفس، احساس فشار در قفسه سینه و عفونت‌های مکرر تنفسی ادامه می‌یابد. این موارد از علائم هشداردهنده آسم است.

بخش تغذیه تبیان