غذاهای مفید برای بیماران آسمی

اگرچه هیچ ماده غذایی معجزه آسایی برای درمان بیماری آسم وجود ندارد، اما ایجاد برخی تغییرات در رژیم غذایی می تواند به کاهش یا کنترل علائم آسم کمک کند. یک رژیم غذایی سالم و متنوع برای این بیماران بسیار مفید است. تحقیقات انجام شده در مورد مواد غذایی مفید برای آسم نشان داده که افزودن میوه های تازه به رژیم غذایی در کنترل بیماری آسم موثر است.
رژیم غذایی سالم هم به کنترل علائم آسم و هم به حفظ وزن در محدوده طبیعی کمک می کند. افراد مبتلا به آسم ممکن است به علت درمان هایی که دریافت می کنند به اضافه وزن یا چاقی مبتلا شوند. کاهش ۱۰ درصد وزن در این بیماران می تواند برای شروع هدف مناسبی باشد.

آشنایی با بیماری آسم:

بیماری آسم یک بیماری ریوی است. در مبتلایان به این بیماری تورم راه های هوایی سبب بروز علائمی مانند تنگی نفس، خس خس و سرفه می شود. ورزش در هوای سرد، دود سیگار، هوای آلوده، استرس روانی (مانند خشم، اضطراب و …)، حساسیت به گرده گیاهان و پشم حیوانات همگی می توانند در شروع علائم آسم نقش داشته باشند.
علائم بیماری در برخی از بیماران خفیف و در برخی دیگر شدید است. بیماری آسم می تواند خواب، کار و تفریح فرد را مختل کند. این بیماری درمان قطعی ندارد اما علائم آن قابل کنترل است. داروهایی که برای این بیماران تجویز می شود یا التهاب راه های هوایی را کاهش می دهند و یا مانع انقباض عضلات صاف در راه هایی هوایی می شوند.

مواد غذایی مفید برای آسم کدامند؟

۱- غذاهای حاوی چربی های سالم
احتمالاً شما با فواید رژیم غذایی مدیترانه ای که غنی از غلات کامل، میوه و غذاهای حاوی چربی های سالم مانند روغن زیتون و ماهی است، آشنا هستید. تحقیقی که سال ۲۰۱۵ میلادی انجام و در مجله Lungمنتشر شد نشان داد کودکانی که از این رژیم غذایی پیروی می کنند کمتر احتمال دارد که به آسم مبتلا شوند.
در مجله BMC Public Healthتحقیق دیگری به چاپ رسید که نشان می داد مصرف غذاهای حاوی چربی های ناسالم مانند کره و فست فودها احتمال ابتلا به آسم را در کودکان افزایش می دهد.
محققان طی مطالعه ای که در مجله Allergology International منتشر شد عنوان کردند به منظور پیشگیری یا کنترل بیماری آسم توصیه می شود به جای چربی های ناسالم از روغن های گیاهی و غذاهای حاوی امگا ۳ (مانند ماهی) استفاده شود. این نوع رژیم غذایی التهاب را در افراد مبتلا به آسم کاهش می دهد.

۲- دانه بزرک
دانه بزرک به علت داشتن اسید چرب امگا ۳ دارای خاصیت ضد التهابی است. این اسید چرب می تواند التهاب را در بیماران مبتلا به آسم کاهش دهد. شما می تواند از دانه بزرک در تهیه سالادها یا اسموتی های خود استفاده کنید.

۳- توت ها (توت فرنگی، بلوبری و …)
از جمله مواد غذایی مفید برای آسم می توان به توت ها اشاره کرد که به علت داشتن فیبر، ویتامین های مختلف و انواع آنتی اکسیدان یک ماده غذایی ضد التهاب به شمار می روند. اگرچه آنتی اکسیدان ها در سایر میوه ها نیز یافت می شوند اما مقدار این ترکیبات در انواع توت به طور قابل توجهی بالا است.

۴- انواع لوبیا
با توجه به مطالعه ای که پیرامون مواد غذایی مفید برای آسم در مجله Clinical & Translational Immunology منتشر شد وجود باکتری های مفید در روده به کاهش التهاب در مبتلایان به بیماری های التهابی مانند آسم کمک می کند. لوبیاها حاوی پره بیوتیک هستند. پره بیوتیک ها به تغذیه باکتری های مفید روده کمک می کنند.

غذاهای مفید برای بیماران آسمی۵- زنجبیل
زنجبیل به کاهش علائم بیماری آسم کمک می کند. با توجه به نتایج مطالعه منتشر شده در مجله American Journal of Respiratory Cell and Molecular Biology زنجبیل حاوی ترکیباتی است که سبب شل شدن راه های هوایی می شود.

۶- زردچوبه
این ادویه زرد رنگ نه تنها به افزایش طعم و رنگ غذاها کمک می کند، بلکه حاوی ترکیب فعالی به نام کورکومین است که در کاهش التهاب راه های هوایی نقش دارد.

۷- اسفناج
یکی از مهم ترین مواد غذایی مفید برای آسم سبزیجات برگ دار مانند اسفناج است. مصرف این دسته از مواد غذایی به علت داشتن فولات (ویتامین B9) برای افراد مبتلا به آسم مفید است. مطالعه منتشر شده در مجله Annals of the American Thoracic Society نشان داد دریافت ناکافی فولات و ویتامین D توسط کودکان مبتلا به آسم احتمال بروز حملات شدید آسم را تا ۸ برابر افزایش می دهد.

۸- انار
انار به علت داشتن آنتی اکسیدان های مختلف التهاب را در ریه ها کاهش می دهد. در سال ۲۰۱۴ میلادی مطالعه ای بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شد. نتایج این مطالعه که در مجله BMC Research Notes به چاپ رسید نشان داد بین مصرف آب انار و آسیب کمتر بافت ریه ارتباط وجود دارد.

۹- گوجه فرنگی
گوجه فرنگی کم کالری و غنی از آکسیدان های مختلف است. شواهد علمی نشان می دهد گوجه فرنگی به شل شدن راه های هوایی کمک می کند.

Loading