شکلات تلخ لاغر می کند؟

یکی از سوالات رایج افراد خواهان لاغری سریع این است که با مصرف چه غذاهایی می توان وزن کم کرد. شکلات یکی از خوراکی های مورد علاقه تمام گروه های سنی است که به اشکال مختلف مثل شکلات تلخ، شکلات شیری و شکلات سفید در فروشگاه ها وجود دارد و برخی از افراد تصور می کنند نوع تلخ آن در درمان چاقی موثر است.

۲۵ گرم شکلات سفید ۱۴۶ کیلوکالری انرژی، ۱۰ گرم چربی، ۱۳ گرم کربوهیدرات و ۵۰ میلی گرم کلسیم دارد. شکلات سفید علیرغم نامی که دارد فاقد کاکائو است.
۳۸ گرم شکلات شیری ۲۲۰ کیلوکالری انرژی، ۱۳ گرم چربی و ۲۱ گرم کربوهیدرات دارد. شکلات شیری به علت داشتن شیر در مقایسه با شکلات تلخ کلسیم بیشتری دارد. میزان کلسیم و آهن موجود در ۳۸ گرم شکلات شیری به ترتیب ۱۰۰ و ۱/۰۸ میلی گرم است.
شکلات تلخ سالم ترین نوع شکلات است. هر ۲۸ گرم آن (که ۸۵ درصد کاکائو داشته باشد) حاوی ۱۳۶ کیلوکالری انرژی، ۱۴ گرم چربی، ۱۲ گرم کربوهیدرات و ۱ گرم پروتئین است.
۴۵ گرم شکلات شیری حدود ۹ گرم کافئین دارد. شکلات تلخ به علت داشتن کاکائوی بیشتر حاوی کافئین بیشتری است. کافئین در قهوه، چای، نوشابه ها و برخی داروها هم وجود دارد.


بیشتر بخوانید: آیا کافئین به کاهش وزن کمک می کند؟


کاهش وزن با شکلات تلخ: افسانه یا واقعیت؟

کاهش وزن با شکلات تلخ: افسانه یا واقعیت؟

در صورتی که رژیم غذایی شما سالم باشد و میزان کالری آن بیش از نیاز بدنتان نباشد مصرف شکلات تلخ برای سلامتی مفید است.
نقش شکلات در کاهش وزن به طور کامل مشخص نشده است. شکلات تلخ می تواند تمایل شما را نسبت به مصرف خوراکی های شیرین کم کند اما به علت داشتن چربی و قند در صورت زیاده روی وزن را افزایش می دهد. بنابراین، اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید باید در مصرف تمام مواد غذایی حد تعادل را رعایت کنید. اگر شکلات یکی از خوراکی های مورد علاقه شما است می توانید گاهی اوقات مقدار کمی از آن را مصرف نمایید.


بیشتر بخوانید: کاهش میل به شیرینی چه فوایدی دارد؟


شکلات تلخ چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

شواهد نشان می دهد این نوع شکلات به کاهش فشارخون کمک می کند. بخشی از این خواص به وجود فلاوانول های موجود در دانه کاکائو مربوط می شود. این ترکیبات به حفظ سلامت عروق خونی کمک می کنند و احتمال بروز سرطان، سکته قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهند. هر چقدر کاکائو موجود در شکلات بیشتر باشد میزان فلاوانول آن نیز بیشتر است.
گفته می شود که کاکائو برای سلامت پوست مفید است. در مطالعه ای مشاهده شد مصرف کاکائوی خالص به مدت ۱۲ هفته به محافظت بهتر پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید کمک می کند. با مصرف شکلات شیری که کاکائوی کمی دارد چنین خواصی مشاهده نمی شود.
به طور کلی، اگر تمایل به مصرف یک خوراکی شیرین دارید مصرف شکلات تلخ در مقایسه با شکلات شیری یا شکلات سفید مفیدتر است. هر چقدر شکلات مصرفی تلخ تر باشد حاوی کاکائو بیشتری است.
میزان کاکائو موجود در شکلات تلخ در مقایسه با شکلات شیری بیشتر است. شکلات شیری به علت داشتن قند زیاد یک خوراکی سالم در نظر گرفته نمی شود. از طرفی، اگرچه شکلات شیری هم حاوی فلاوانول است اما مقدار فلاوانول موجود در آن به اندازه ای نیست که به حفظ سلامتی کمک کند.

شکلات تلخ چه فوایدی برای سلامتی دارد؟عوارض مصرف شکلات:

معمولاً دانه کاکائو که شکلات از آن تهیه می شود به خودی خود عارضه ای برای مصرف کننده ندارد. اما سایر افزودنی ها مانند قند و چربی که در شکلات های تجاری یافت می شوند می توانند برای سلامتی مضر باشند. وجود قند و چربی در این محصولات می تواند تلاش های شما را برای کم کردن وزن خنثی کند. در حقیقت این محصولات حاوی کالری زیاد و مواد مغذی کمی هستند. مصرف زیاد شکلات، حتی نوع تلخ آن، در کنار کم تحرکی به سرعت سبب انباشه شدن چربی اضافی در بدن می شود.
دریافت بیش از حد کافئین نیز می تواند سبب بروز مشکلاتی مانند تحریک پذیری و بی خوابی شود. اگرچه احتمال دریافت بیش از حد کافئین تنها از طریق مصرف شکلات کم است، اما باید به این نکته توجه کنید که کافئین در چای، قهوه، نوشابه ها و … نیز یافت می شود. بنابراین، باید در مصرف تمامی این منابع تعادل رعایت شود.

برای اینکه وزن کم کنید باید غذاهای سالم را هم به اندازه مصرف کنید. روی لینک زیر کلیک کنید و بعد از ثبت نام رژیم مناسب خود را دریافت نمایید:

بهترین روش برای انتخاب و نگهداری شکلات چیست؟

برای آن که از خواص شکلات بهره ببرید بهتر است از انواعی که بالای ۶۰ درصد کاکائو دارند استفاده کنید. میزان کاکائو در برخی از محصولات بیش از ۸۵ درصد است.
شکلات باید در محیط تاریک و خنک نگهداری شود. از قرار دادن شکلات در داخل یخچال خودداری کنید. زیرا سبب سفت شدن آن شده و ممکن است بر روی طعم شکلات تاثیر داشته باشد.


بیشتر بخوانید: غذاهای لاغر کننده که به کاهش وزن کمک می کنند


Loading