نیاز های تغذیه ای کودک در سنین دبستان

  1. خانه
  2. کلینیک ها
  3. نیاز های تغذیه ای کودک در سنین دبستان

هنگامیکه کودک به سن ۵ سالگی می رسد برنامه غذایی او کم و بیش مشابه برنامه غذایی بزرگسالان می شود ولیکن برخی ملاحظات مهم در این سن وجود دارد . در سن ۵ سالگی به جز در کودکان مبتلا به آلرژی و کودکان با بیماری های خاص ، اساس برنامه غذایی با برنامه غذایی بزرگسال یکی خواهد بود.


چربی: در این سنین نیاز بیشتر به چربی غذایی پایان می یابد و درصد چربی مورد نیاز ۳۰تا۳۵ درصد از کل کالری روزانه می باشد که این درصد مشابه درصد مورد نیاز در بزرگسالان است . بنابراین  کودک باید به جای لبنیات پرچرب از لبنیات کم چرب و یا با چربی متوسط استفاده کند . از آنجائیکه سطوح چاقی در کودکان رو به افزایش است عاقلانه است که نظارت دقیقی بر دریافت چربی کودکان وجود داشته باشد .
اسیدهای بلند زنجیر امگا۳ چربی های سالم و مفیدی هستند که در ماهی های روغنی و برخی غذاهای دیگر یافت می شوند . در مطالعه ای که بر روی کودکان سنین ۴ تا ۱۸ سال انجام گرفتنشان داد دریافت اسیدهای چرب امگا۳ بسیار پایین بود ، این میزان در حدود ۸/۰% از کالری کل غذایی است . به طور کلی متخصصین تغذیه  به دریافت دو برابر این میزان  توصیه میکنند.


مغزدانه ها: در این سنین کودک می تواند از تمام مغزها استفاده کند البته در صورتیکه به آنها آلرژی  نداشته باشد.


فیبر: شما می توانید محتوای فیبر برنامه غذایی کودک را از طریق افزایش دریافت دانه های کامل و سبوس دار و نیز حبوبات  افزایش دهید . افزایش فیبر دریافتی در کودکی که از یبوست رنج می برد بسیار با اهمیت است  ولیکن در کودکی با کمبود وزن که حجم بزرگ غذایی را نمی تواند تحمل کند ضرورت ندارد .
راه ساده ای برای محاسبه میزان مناسب دریافت فیبر برای کودک شما وجود دارد . دریافت فیبر غذایی کودک به گرم باید برابر با سن وی به اضافه ۵ باشد .  به عنوان مثال در یک کودک ۶ ساله باید روزانه ۱۱ گرم فیبر دریافت شود. و یا در یک کودک ۱۰ ساله این میزان باید ۱۵ گرم در روز باشد . در حالیکه به طور میانگین این میزان در یک پسر   4تا۱۸ ساله، فقط ۲/۱۱گرم  و در  دخترها  تنها ۷/۹ گرم می باشد .
کودکان ما به طور میانگین سدیم بالایی در برنامه غذایی خود دریافت می کنند.برطبق توصیه های جدید کودکان سنین ۴تا۶ سال نباید بیش از ۳ گرم در روز نمک دریافت کنند (۲/۱ گرم سدیم) و کودکان سنین ۷تا۱۰ سال نیز نباید بیش از ۵ گرم در روز نمک در برنامه غذایی خود داشته باشند (۲ گرم سدیم).


دریافت مواد مغذی: چنانچه کودک دارای یک رژیم غذایی متنوع با مقادیر فراوان میوه ها و سبزیجات ، غلات کامل ، پروتئین و مقدار مناسبی چربی باشد نیازی به نگرانی در رابطه با مقدار دقیق هر یک از مواد مغذی(ویتامین ها و مواد معدنی) وجود ندارد .
به خاطر داشته باشید ،هرچه بشقاب کودک رنگین تر باشد ( به ویژه رنگهای قرمز ، زرد و سبز)  مواد مغذی متنوع تر و بیشتری را شامل می شود.

جدول زیر مقادیر استاندارد برخی از ویتامینها و مواد معدنی  مهم ومورد نیاز در کودکان ۵ تا ۱۱ سال را نشان می دهد .

 

سن (سال) کالری

پروتئین

(گرم)

ویتامین A

(میکروگرم)

ویتامین C

(میلی گرم)

کلسیم

(میلی گرم)

آهن

(میلی گرم)

روی

(میلی گرم)

پسر

۵ – ۶

۷ – ۱۰

۱۱

 

 ۱۷۱۵

۱۹۷۰

۲۲۰۰

 

۱۹.۷

۲۸.۳

۴۲.۱

 

 ۵۰۰

۵۰۰

۶۰۰

 

۳۰

۳۰

۳۵

 

۴۵۰

۵۵۰

۱۰۰۰

 

۶.۱

۸.۷

۱۱.۳

 

۶.۵

۷

۹

دختر

۵ – ۶

۷ – ۱۰

۱۱

 

۱۵۴۵

۱۹۴۰

۱۸۴۵

 

۱۹.۷

۲۸.۳

۴۱.۲

 

۵۰۰

۵۰۰

۶۰۰

 

۳۰

۳۰

۳۵

 

۴۵۰

۵۵۰

۸۰۰

 

۶.۱

۸.۷

۱۴.۸

 

۶.۵

۷

۹

مقادیر انرژی و مواد مغذی مورد نیاز در کودکان بر حسب توصیه دپارتمان سلامت می باشند .

فهرست