یک خبر خوب برای دوستداران قهوه و چای

دیگر لازم نیست نگران مصرف قهوه و چای باشید. مطالعات نشان داده اند که مصرف مقادیر متوسط تا بالای چای و مصرف متوسط قهوه با کاهش ابتلا به بیماری های قلبی مرتبط است.

نتایج مطالعات نشان داده است که کسانیکه در روز بیش از ۶ فنجان چای می نوشند در مقایسه با کسانیکه کمتر از یک فنجان در روز مصرف دارند تا ۳۶ درصد کمتر در معرض خطر بیماری های قلبی قرار دارند و همچنین مصرف ۳ تا ۶ فنجان چای با کاهش ۴۵ درصدی مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی همراه بوده است .درمورد قهوه مصرف ۲ تا ۴ فنجان در روز در مقایسه با مصرف کمتر از ۲ فنجان یا بیشتر از ۴ فنجان با کاهش ۲۰ درصدی بیماری های قلبی مرتبط بوده است. البته نباید این نکته را نادیده گرفت که عادات مصرف کنندگان قهوه و چای متفاوت است و مصرف کنندگان قهوه در مقایسه با چای تمایل بیشتری برای کشیدن سیگار دارند و همچنین عادات غذایی غلط در آنها بیشتر است.

در این مطالعه بیش از ۳۷ هزار نفر به مدت ۱۳ سال پیگیری شدند و میزان مصرف قهوه و چای و ابتلا به بیماری قلبی در آنها بررسی گشت. ۷۸ درصد چای مصرفی از نوع سیاه و ۶/۴ درصد از نوع چای سبز بوده است.

به احتمال زیاد فواید چای به دلیل محتوای آنتی اکسیدانی آن است.آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که سلول ها و بافت های بدن را در برابر اثرات زیانبار ملکول هایسمی به نام رادیکال های آزاد محافظت می کنند.  همچنین فلاوونوئیدها موجود در چای نیز در کاهش این ریسک موثر بوده اند. اما هنوز مکانیسم دقیق آن شناخته نشده است.

نکته عملی: با توجه به نتایج مطالعات ، قهوه و چای به دلیل محتوای آنتی اکسیدانی و فلاوونوئید ها و سایر مکانیسم هایی که تا به امروز کاملا مشخص نشده در سلامت قلب و کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی نقش داشته و مصرف مقادیر متوسط آنها در افراد سالم خطری ندارد.  البته این موضوع همچنان نیاز به بررسی بیشتر در جوامع مختلف را دارد.

منبع:  Journal of the American Heart Association, 2010

Loading