آلزایمر، نوعی بیماری مغزی است که پیشرفت آهسته ای دارد. از علایم آن، اختلال در حافظه و در مراحل شدیدتر اختلال در قدرت استدلال، برنامه ریزی، تکلم و درک است. آلزایمر به علت افزایش تولید نوعی پروتئین  در مغز به نام بتا آمیلوئید و در نتیجه تخریب نورونهای مغزی ایجاد می شود. احتمال ابتلا به این بیماری پس از ۷۰ سالگی افزایش می یابد به گونه ای که نیمی از افراد بالای ۸۵ سال به این بیماری مبتلا هستند. با این وجود نمی توان اذعان داشت که آلزایمر یک بیماری ناشی از افزایش سن است. به این دلیل که افراد بالای ۱۰۰ سال با سلامت کامل حافظه و عملکرد مغزی هم وجود دارند. پیش بینی شده است که تا سال ۲۰۵۰، بیش از یکصد میلیون نفر در سرتاسر جهان به آلزایمر مبتلا شوند. تا کنون علت و درمان مشخصی برای بیماری آلزایمر یافت نشده است. با این وجود مصرف آنتی اکسیدان ها می تواند اثر محافظتی داشته باشد. همانطور که نواحی مختلف مغز، برای انجام عملکرد خود به انرژی نیاز دارند، افزایش جریان خون مغز هم در بهبود عملکرد مغز و مهارت های شناختی نقش دارند. ارتباط بهتر بین سلولهای مغزی (نورون ها) و عروق خونی مغز باعث پیشگیری از بروز آلزایمر می شود. مطالعه ای در سال ۲۰۱۳، در دانشگاه هاروارد امریکا در این زمینه انجام شده و نتایج آن در مجله ی نورولوژی امریکا به چاپ رسیده است.
۶۰ فرد سالمند با میانگین سنی ۴/۵±9/72 که مشکل دمانس (زوال عقلی) نداشتند، در این مطالعه شرکت کردند. شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه دو فنجان در روز، هات چاکلت غنی شده با پلی فنولها و گروه دیگر دو فنجان در روز هات چاکلت معمولی استفاده می کردند. مداخله ۳۰ روز ادامه داشت و شرکت کنندگان در این دوره، هیچ نوع شکلات دیگری مصرف نمی کردند. در انتهای مطالعه، تست هایی در زمینه ی مهارت های تفکر و حافظه و آزمایشات اولتراساوند به منظور ارزیابی میزان جریان خون مغزی در طول مطالعه از آنها گرفته شد.  از میان ۶۰ شرکت کننده در این مطالعه، ۱۸ نفر دچار اختلال در جریان خون مغزی بودند. در پایان مطالعه، ۳/۸% بهبود در جریان خون مغزی آنها دیده شد. اما این بهبود جریان خون، در افرادی که مشکلی از نظر جریان خون مغزی نداشتند دیده نشد. همچنین در این دسته از افراد، بهبود حافظه پس از ۳۰ روز مشاهده شد.
مصرف کاکائو در این مطالعه باعث بهبود عملکرد مغزی و عملکرد شناختی در افراد سالمند شده است. همچنین می توان گفت در افرادی که زمینه و سابقه ی آسیب های شناختی در سنین بالا دارند، مصرف کاکائو در سنین پایین (البته با در نظر گرفتن پرکالری بودن این منبع غذایی) می تواند باعث ایجاد ارتباط بهتر سلولهای مغزی و عروق خونی مغز شده و در نتیجه خطر بروز آلزایمر را در سنین بالا کاهش دهد.
 منبع:

  the medical journal of the American Academy of Neurology 2013

 

 

فهرست