کاهش حملات آسم با مکمل ویتامین D

  1. خانه
  2. آسم
  3. کاهش حملات آسم با مکمل ویتامین D

آسم یکی از بزرگترین مشکلات بهداشتی در سراسر جهان بوده و حدود ۳۰۰ میلیون کودک و بزرگسال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگرچه درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما داروها به کنترل بیماری و کاهش خطر حملات آسم کمک می کنند. اما این داروها همیشه موثر نیستند.
ویتامین D نه تنها به جذب کلسیم کمک کرده و برای سلامت استخوان ها حیاتی است بکله به تقویت سیستم ایمنی نیز کمک می‌کند.
عفونت های تنفسی مانند سرماخوردگی یا آنفلوآنزا در بروز علائم آسم (التهاب راه های تنفسی) نقش دارند. برخی مطالعات نشان داده اند که ویتامین D با تقویت سیستم ایمنی در کاهش خطر آسم ناشی از عفونت دستگاه تنفس نقش دارد.
اخیراً مشخص شده اضافه کردن مکمل ویتامین D به داروهای استاندارد می تواند به کاهش شدت حملات آسم در افراد مبتلا به بیماری های تنفسی کمک کند. محققان دریافتند در افراد مبتلا به آسم که همراه با داروهای معمول خود مکمل ویتامین D دریافت می‌کنند احتمال مراجعه به اورژانس به علت حملات آسم ۵۰ درصد کمتر است. همچنین مکمل ویتامین D با کاهش نیاز به تزریق یا قرص استروئید به میزان ۳۰ درصد به دنبال حملات آسم همراه بود. بیمارانی که در ابتدای مطالعه سطوح ویتامین D آن ها پایین بود از دریافت مکمل ویتامین D بیشترین سود را می‌بردند.
این مطالعه شامل ۹۵۵ بیمار مبتلا به آسم بود که داروهای استاندارد این بیماری را دریافت می‌کردند.
از آنجاکه عمده شرکت کنندگان در این مطالعه بالغین مبتلا به آسم خفیف تا متوسط بودند در حال حاضر نتایج مطالعه حاضر قابل تعمیم به کودکان یا بیماران مبتلا به آسم بسیار شدید نیست.
نکته عملی: مکمل ویتامین D به کاهش حملات آسم در بالغین مبتلا به آسم خفیف تا متوسط کمک می‌کند.

منبع:

David A Jolliffe et al. “Vitamin D supplementation to prevent asthma exacerbations: a systematic review and meta-analysis of individual participant data”. The Lancet Respiratory Medicine, 2017