چای سبز و کاهش خطر ناتوانی در عملکرد افراد مسن

  1. خانه
  2. افراد مسن
  3. چای سبز و کاهش خطر ناتوانی در عملکرد افراد مسن

تاکنون چندین خاصیت مفید از چای سبز برای سلامتی مانند کاهش خطر ابتلا به سرطان، چاقی، سکته و مشکلات قلبی شناخته شده است اما مطالعات اخیر نشان داده اند که مصرف چای سبز با کاهش خطر بیماریهایی که باعث از کار افتادگی عملکردی مانند سکته مغزی،  اختلال شناختی و پوکی استخوان می شوند نیز در ارتباط است.

در همین راستا مطالعه ای برگرفته از ژورنال تغذیه بالینی آمریکا  به بررسی ارتباط مصرف چای سبز و بروز ناتوانی در عملکرد  افراد مسن پرداخته است. این مطالعه بروی ۱۳۹۸۸ فرد ژاپنی با محدوده سنی ۶۵ سال صورت گرفت. اطلاعات لازم در خصوص مصرف روزانه چای سبز و دیگر عوامل محیطی این افراد در سال ۲۰۰۶ و از طریق پرسشنامه جمع آوری گردید. داده های مربوط به این مطالعه در پایگاه مراقبت های طولانی مدت بیمه در ژاپن صورت گرفت که در آن افراد تحت مطالعه به مدت ۳ سال مورد بررسی قرار گرفتند.

در طول ۳ سال مطالعه بروز ناتوانی عملکردی ۴/۹% ( معادل ۱۳۱۶ نفر ) تخمین زده شد، در ادامه مشخص گردید این میزان در افرادی که ۴-۳ فنجان در روز چای سبز می نوشیدند در مقایسه با کسانی که روزانه ۲-۱ فنجان چای سبز مصرف داشتند بسیار کمتر بوده است و همچنین کاهش چشمگیری در میزان بروز ناتوانی در عملکرد افراد مسنی که روزانه بیش از ۵ فنجان چای سبز مصرف داشتند ، در مقایسه با کسانیکه تنها ۱ فنجان در روز چای سبز استفاده می کردند مشاهده شد.

نکته عملی: شواهد حاکی از آنند که مصرف چای سبز بطور چشمگیری با کاهش خطر بروز ناتوانی و سستی در عملکرد افراد مسن  در ارتباط است. همچنین لازم به ذکر است که مصرف چای سبز و عصاره‌های آن در مقدار کم می تواند مفید واقع شود اما مصرف بیش از پنج فنجان در روز نیز ممکن است زیان‌آور باشد.

منبع:

Am J Clin Nutr March 2012 vol. 95 no. 3 732-739

فهرست