ورزش هوازی، مفید برای سلامت مغز

  1. خانه
  2. اندازه مغز
  3. ورزش هوازی، مفید برای سلامت مغز

مطالعات جدید نشان می‌دهد ورزش هوازی کوچک شدن اندازه مغز را در سالمندی کاهش می‌دهد و به حفظ عملکرد شناختی کمک می‌نماید.
ورزش هوازی نوعی ورزش است که ضربان قلب را افزایش می‌دهد و سبب می‌شود اکسیژن بیشتری در اختیار بدن قرار گیرد. نمونه‌هایی از ورزش هوازی شامل دویدن، دوچرخه‌سواری و شنا می‌باشد.
در میان فواید زیادی که ورزش هوازی دارد، مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از کاهش وزن، بهبود سلامت قلبی – عروقی، کاهش اضطراب و بهبود خلق و خو. به تازگی نیز اثبات شده است ورزش می‌تواند از افسردگی پیشگیری نماید.
به طور طبیعی، هر ده سال بعد از سن ۴۰ سالگی، اندازه مغز حدود ۵ درصد کاهش می‌یابد. همچنین این اثر پیری مغز با کاهش عملکرد شناختی مرتبط است.
زمانی که ما ورزش می‌کنیم، مغز یک ماده شیمیایی تولید می‌کند که می‌تواند به جلوگیری از کاهش عملکرد شناختی کمک کند. فعالیت ورزشی با تحریک رشد بافت عصبی و کاهش یا پیشگیری از کاهش عملکرد شناختی به میزان قابل توجهی برای مغز مفید است.
نتایج مطالعات جدید حاکی از آن بود علاوه بر افزایش حجم هیپوکامپ، تاثیر اصلی و مفید ورزش هوازی بر کاهش سرعت زوال مغز است. به عبارت دیگر، ورزش می‌تواند به عنوان یک برنامه نگهدارنده و محافظتی برای مغز باشد. هیپوکامپ بخشی از مغز است که در حافظه نقش دارد.
نکته عملی: به منظور حفظ سلامت مغز و کاهش سرعت زوال آن، به همه ی افراد توصیه می شود با افزایش سن از ورزش های هوازی کمک بگیرند.
واژگان کلیدی: ورزش هوازی- سالمندی- عملکرد شناختی- اندازه مغز
منبع:

JosephFirth et al. NeuroImage 2018; Volume 166: Page 230-238.

فهرست