مولتی ویتامین در بارداری برای بهبود وزن نوزاد در هنگام تولد

  1. خانه
  2. آهن
  3. مولتی ویتامین در بارداری برای بهبود وزن نوزاد در هنگام تولد

وزن نوزاد در زمان تولد، مهمترین عامل بقا در طول دوران  نوزادی و همچنین پیش بینی کننده توانایی جسمی و تکاملی  وی در آینده است.این در حالیست که از مهمترین علل رایج مرگ و میر کودکان زیر ۵سال ،وزن کم هنگام تولد آنهاست.و اما  تعریف  نوزاد کم وزن : وزن طبیعی نوزاد از ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰گرم در نظر گرفته می شود، چنانچه وزن نوزاد پس از تولد کمتر از ۲۵۰۰ گرم باشد"نوزاد وزن کم "نامیده میشود.

مطالعات قبلی نشان داده اند که این گروه نوزادان ،در معرض خطر بیشتر برای بستری شدن های مکرر در بیمارستان ، طی سال اول زندگی به علت نارس بودن و عفونتها و در سالهای بعد بدلیل عوارض نورولوژیک و اختلالات روانی اجتماعی هستند. اکنون تخمین زده شده که ۱۳۳ میلیون تولد در دنیا وجود دارد که ۵/۱۵ درصد آن را نوزادان با وزن کم تشکیل میدهند.نتایج مطالعه ای که اخیراً توسط پژوهشگران کانادایی انجام شده ، حاکی از آنست  که مکمل یاری مادران باردار  با مولتی ویتامین  در مقایسه با مصرف آهن و اسید فولیک می تواند سبب کاهش نرخ ۱۷ درصدی تولد نوزادان کم وزن  شود.  میزان متوسط افزایش وزن نوزادانی که مادرانشان مولتی ویتامین استفاده نموده بودن ۵۴ گرم بوده است.

همانطور که می دانیم براساس توصیه سازمان جهانی بهداشت مادران باید از مکملهای حاوی آهن و اسید فولیک استفاده نمایند. این مطالعه که با جمع آوری نتایج ۱۳ مطالعه به بررسی مقایسه اثرات ترکیب مولتی ویتامین و مصرف آهن و اسید فولیک در دوران بارداری پرداخته، پیشنهاد می نماید که این توصیه سازمان جهانی بهداشت به مادران برای مصرف آهن و اسید فولیک را می توان به مصرف مولتی ویتامین در دوران بارداری تغییر داد. البته نتایج این مطالعات بدلیل تفاوتهایی که در دوز و نیز نوع مداخله داشته اند، نیاز به بررسی های مداخله گر بیشتر را قبل از توصیه عمومی مبنی براین جایگزینی می طلبد.

نکته عملی: هرچند که بنا برتوصیه سازمان بهداشت جهانی، خانمها در حین بارداری باید از مکملهای آهن و اسید فولیک استفاده کنند ، اما نتایج مطالعه اخیر پیشنهاد می نماید که برای داشتن نوزادانی با وزن مناسب ، مادران می توانند  به  مکملهای مولتی ویتامین بسنده کنند که در این صورت ، دیگر آنها را ازمصرف آهن و اسید فولیک بطور مجزا بی نیاز می سازد. با این اوصاف، جهت بهبود سطح سلامت مادر وجنین،  برای رسیدن به توصیه فراگیر مطالعات دقیقتری برای جمع بندی نهایی لازم می باشد.

منبع: ۲۰۰۹  Canadian Medical Association Journal