مناسب ترین زمان ورزش جهت کاهش وزن

  1. خانه
  2. اشتها
  3. مناسب ترین زمان ورزش جهت کاهش وزن

یکی از راه های سوزاندن چربی‌های بدن و کاهش وزن ورزش است. برای اغلب کسانی که به منظور کاهش وزن ورزش می کنند، این سوال مطرح است که بهترین و مناسب‌ترین زمان برای ورزش کردن چه زمانی است. بر اساس نتایج پژوهشی که به تازگی انجام شده ورزش به هنگام صبح و در حالت ناشتا چربی بیشتری می سوزاند.
در این مطالعه که نتایج آن در مجله British Journal of Nutrition منتشر شده است، محققان در جستجوی پاسخ این سوال بودند که آیا مزایای شناخته شده ورزش پس از یک شب ناشتا بودن به دلیل افزایش اشتها و به دنبال آن مصرف غذای بیشتر در طول روز تضعیف می شود و یا نه؟
 در این مطالعه محققان از ۱۲ داوطلب مرد فعال از نظر جسمی خواستند تا در ساعت ۱۰ صبح پس از مصرف صبحانه یا در حالت ناشتا بر روی تردمیل ورزش کنند. پس از ورزش تمامی شرکت کنندگان یک نوشیدنی میلک شیک شکلاتی دریافت نمودند. سپس برای ناهار پاستا در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت و از آنها خواسته شد تا زمانی که کاملا احساس سیری نمایند از پاستا مصرف کنند. انرژی و چربی مصرفی در ناهار ارزیابی و محاسبه شد و مقدار انرژی و چربی سوزانده شده در طول صبح نیز در نظر گرفته شد.
محققان دریافتند افرادی که در صبح ورزش کرده بودند انرژی اضافه دریافت نکرده و افزایش اشتها در طول روز را نیز تجربه نکردند. همچنین افرادی که در حالت ناشتا ورزش کرده بودند در مقایسه با افرادی که قبل از تمرین خود صبحانه خورده بودند، تقریبا ۲۰% چربی بیشتر سوزاندند. این بدین معنی است که انجام ورزش با معده خالی سبب دستیابی به نتیجه مطلوب تر در کاهش چربی می گردد.
به گفته محققان به منظور کاهش چربی بدن میزان چربی سوزانده شده باید بیشتر از چربی دریافتی باشد. ورزش مقدار کل انرژی مصرفی را افزایش می دهد و اگر ورزش پس از یک شب ناشتا بودن انجام شود، سهم بیشتری از این انرژی از چربی موجود تامین می گردد. همچنین نتایج نشان می دهد که ورزش سبب افزایش اشتها، گرسنگی یا مصرف غذا پس از آن در طی روز نمی شود و برای حصول بیشترین نتیجه، مطلوب است که ورزش پس از یک شب ناشتا بودن انجام شود.
نکته عملی: این تحقیق به فراهم آوردن دستورالعمل های عملی در زمینه مصرف مواد غذایی و به حداکثر رساندن از دست دهی توده چربی برای افرادی که ورزش می کنند، کمک می نماید. لذا باید توجه داشت که ورزش صبحگاهی ناشتا نه تنها سبب افزایش اشتها نمی شود بلکه انجام آن در حالت ناشتا به دلیل افزایش میزان از دست دهی چربی های بدن سبب تسریع روند کاهش وزن می گردد.  

منبع:

Br J Nutr, 2013;23: 1-12

 

Loading