فواید قهوه برای مبتلایان به HIV و هپاتیت C

  1. خانه
  2. HIV
  3. فواید قهوه برای مبتلایان به HIV و هپاتیت C

تحقیقات نشان می‌دهد که قهوه دارای فواید بی‌شماری برای سلامتی می‌باشد و حتی برای بیمارانی که به طور همزمان مبتلا به HIV و هپاتیت C هستند، مفید است. به طوریکه نوشیدن حداقل ۳ فنجان قهوه در روز خط مرگ ناشی از تمام علل را کاهش می‌دهد. همچنین مشخص شده که ترک سیگار سبب افزایش بقای این بیماران می‌شود.
ویروس هپاتیت C می‌تواند سبب ابتلا به بیماری مزمن کبدی شود. درمان‌های آنتی‌ویروس می‌توانند این ویروس را از بین ببرند. با این حال، در بیمارانی که به طور همزمان به HIV و هپاتیت C مبتلا هستند حتی پس از درمان هپاتیت C خطر مرگ نسبت به جمعیت عمومی بالاتر است. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که قهوه می‌تواند این خطر را کاهش دهد.
قهوه حاوی ترکیباتی مانند پلی‌فنول‌ها است که می‌تواند به کاهش التهاب و حفظ سلامت کبد کمک کند. مشخص شده که مصرف قهوه مرگ و میر را کاهش می‌دهد.
در این پژوهش اطلاعات سلامتی و سبک زندگی مربوط به ۱۰۲۸ فرد بزرگسال از طریق پرسشنامه‌های سالانه جمع‌آوری شد. در طول ۵ سال ۷۷ شرکت‌کننده فوت کردند. علت عمده مرگ بیماری‌های مرتبط با ویروس هپاتیتHCV) C)، سرطآن‌های غیرمرتبط با بیماری ایدز و هپاتیت C و نیز ایدز بود.
طبق نتایج حاصل از مطالعه فوق خطر مرگ ناشی از تمام علل در کسانی که HCV در آن‌ها ریشه‌کن شده بود ۸۰ درصد کمتر بود. عدم استعمال سیگار این خطر را بیشتر کاهش می‌داد. بعد از ریشه‌کن کردن HCV نوشیدن حداقل ۳ فنجان قهوه در طول روز خطر مرگ ناشی از تمام علل را ۵۰ درصد کاهش می‌داد.
نکته عملی: مصرف حداقل ۳ فنجان قهوه در روز در بیمارانی که همزمان به HIV و هپاتیت C مبتلا هستند خطر مرگ را کاهش می‌دهد. کسانی که نمی‌توانند مقادیر بالای کافئین را تحمل کنند می‌توانند قهوه بدون کافئین بنوشند.
منبع:

Maria Patrizia Carrier et al. Journal of Hepatology 2017

فهرست