سرطان از عوارض خطرناک چاقی است!

  1. خانه
  2. چاقی
  3. سرطان از عوارض خطرناک چاقی است!

افزایش احتمال ابتلا به سرطان در اثر چاقی

آمارها در سه دهه گذشته نشانگر افزایش بی رویه چاقی در جوامع پیشرفته می باشند. متاسفانه باید اذعان کرد که در جوامع در حال توسعه از جمله کشور ایران نیز شاهد شیوع گسترده چاقی در دهه اخیر می باشیم. نتیجه این افزایش بروز چاقی در دنیای امروزی، شانس ابتلا به عوارضی نظیر دیابت، پرفشاری خون و سرطان را افزایش داده است.

مطالعات اخیر نشان داده اند که در کشورهای پیشرفته با توجه به تلاش های صورت گرفته، بروز بیماری های متابولیک مانند افزایش چربی خون و نیز افزایش فشار خون کنترل شده است، در حالی که شیوع چاقی همچنان سیر صعودی را در این کشورها طی می نماید. اما متاسفانه در کشور ما به نظر می آید هم سیر چاقی و هم عوارض متابولیک ناشی از آن پیشرونده است که باید تلاش جدی درباره کنترل آن ها به عمل آید.

همانطور که بیان شد چاقی با بروز سرطان ارتباط مستقیم دارد. اما ارتباط بین چاقی و سرطان جامعیت ندارد و تنها برخی از سرطان های خاص با چاقی در ارتباط هستند.

 

بر اساس گزارش انجمن سرطان امریکا چاقی می تواند شانس ابتلا به سرطان های زیر را افزایش دهد:

سرطان سینه (پس از یائسگی)

سرطان مری

سرطان کولورکتال ( روده بزرگ )

سرطان کیسه مثانه

سرطان کلیه

سرطان تخمدان و رحم

همچنین مولتیپل میلوما ( نوعی سرطان مغز استخوان)

لنفوم غیرهوچکینی (نوعی سرطان لنفاوی)

سرطان معده

سرطان پانکراس (لوزالمعده)

سرطان کبد

 

چگونه چاقی می تواند سبب سرطان گردد؟

چگونگی ارتباط بین چاقی و سرطان هنوز مورد بحث است. البته شواهد بسیاری نشان دهنده ارتباط بین چاقی و محل بروز سرطان هستند، مثلا چاقی بر میزان هورمون استروژن اثر می گذارد و شاید همین امر باعث افزایش سرطان رحم در زنان به علت چاقی می شود.

همچنین چاقی باعث افزایش رفلاکس معده (برگشت محتویات و اسید معده به مری) می شود و رفلاکس معده یک عامل شناخته شده برای ابتلا به سرطان مری می باشد.

 

پیشگیری از سرطان با درمان چاقی

از آنجا که خطر ابتلا به سرطان با چاقی افزایش می یابد، بنابراین کاهش وزن می تواند خطر ابتلا به برخی سرطان های مرتبط با چاقی را کاهش دهد. ولی هنوز مطالعات بالینی معتبر نتوانسته اند جزئیات دقیق ارتباط بین چاقی و سرطان را روشن سازند.

جالب آن که تحقیقات نشان داده است حتی کاهش وزن اندک در کسانی که افزایش وزن شدیدی دارند، سلامت شان را ارتقا بخشیده و خطر ابتلا به دیابت و دیگر عوارض مرتبط با چاقی را کاهش می دهد.

 

رژیم غذایی سالم را فراموش نکنید

نباید فراموش کرد که علاوه بر وزن مناسب، برخورداری از یک رژیم سالم و متعادل نیز نقش مهمی را در پیشگیری از سرطان ایفا می نماید. به عبارتی دیگر، داشتن وزنی متعادل یک روی سکه است و روی دیگر سکه بهره مندی از یک رژیم غذایی سالم است و مطالعات بسیاری نشان داده اند که یک رژیم غذایی غنی از میوه و سبزی و آنتی اکسیدان ها، و پرهیز از مصرف مواد غذایی چرب و فرآوری شده، نقش مهمی را در پیشگیری از ابتلا به سرطان دارند.

البته نوع عادات غذایی لازم برای پیشگیری از ابتلا به سرطان، خود بحث جداگانه ای است که باید به آن توجه شود.

Loading