دلایل شگفت انگیز برای افزایش وزن شما

  1. خانه
  2. ازدواج
  3. دلایل شگفت انگیز برای افزایش وزن شما

خیلی از افراد چاقی که سالها از افزایش وزن رنج می برند ناامیدانه می گویند که هر چه انجام می دهند وزن آنان روز به روز افزایش می بابد. چرا با وجود این که تمام تلاشتان را می کنید کاهش وزن نمی یابید؟ ممکن است مقصر اصلی یکی از دامهای چاق کننده ای باشد که در طی دو مقاله بدان می پردازیم:

اولین مخرب کاهش وزن: مبل راحتی شما ( چرا که ممکن است ساعت ها روی آن بنشینید و تلویزیون تماشا کنید)

محققین دریافته اند که افرادی که بین ۱-۵/۲ ساعت در روز تلویزیون تماشا می کنند نسبت به افرادی که کمتر از یک ساعت در روز تلویزیون تماشا می کنند، ۹۳% بیشتراحتمال دارد که به اضافه وزن دچار گردند. هنگامی که بزرگسالان تلویزیون تماشا می کنند تقریبا بی حرکت می گردند و تحقیقات نشان داده است که ضربان قلب، فشار خون و میزان سوخت و ساز بدنشان در هنگام تماشای تلویزیون کاهش می یابند( حتی بیشتر از زمانی که روی صندلی نشسته اند و هیچ کاری انجام نمی دهند ). برای یک فرد بزرگسال با جثه بدنی متوسط ، این کاهش متابولیسم منجر به سوزاندن ۲۰-۳۰ کیلوکالری کمتر در ساعت می گردد. بدین معنا که اگر روزی ۵ ساعت تلویزیون تماشا کنید می توانید بیشتر از نیم کیلو در ماه وزن اضافه کنید. و فراموش نکنید که ممکن است با خوردن بدون توجه میان وعده هاو تنقلات در جلوی سریال ها و برنامه های تلویزیون کالری های اضافه ای را در بدن خود جمع کنید.

راه حل برای لاغر ماندن : یک راه حل ساده این است که برنامه مورد علاقه تان را تماشا کرده و سپس تلویزیون را خاموش نمایید و زمانی که تلویزیون تماشا می کنید میان وعده و خوراکی نخورید. و به نوعی حواس خود را از تمایل به خوردن و جویدن منحرف کنید مثلا : آدامس بجوید ،  فعالیت بدنی داشته باشید و بافتنی ببافید و…

دومین مخرب کاهش وزن: لذت ازدواج

وقتی که به جرگه متاهلین می پیوندید، بدون آن که توجه داشته باشید افزایش وزنی را در مدت کوتاهی تحربه می نمایید. مطالعات انجام شده نشان داده است که اغلب افراد در طی ۲سال پس از ازدواجشان، ۲.۵ کیلو وزن اضافه می کنند . دلیل این امر چیست؟  بعد از ازدواج انتخاب های غذایی زوج هایی که تازه ازدواج کرده اند به مرور زمان بیشتر و بیشتر شبیه یکدیگر می گردد. (البته اغلب زنان بیشتر از مردان بر سر عادات غذایی شان مصالحه می کنند) در کنار تغییر دادن نوع غذایی که می خورید روش غذا خوردن شما نیز پس از ازدواج تغییر می کند . وقتی مجرد هستید بیشتر محتمل است که از خوردن یک وعده غذایی صرف نظر کنید و یا برای شام فقط یک سالاد بخورید ولی وقتی که ازدواج می کنید تمایل پیدا می کنید که وعده های غذایی بزرگتری که شامل بخش های چندگانه و متنوع اند، را بخورید.

راه حل لاغری: به منظور مقابله با افزایش وزنتان از انگیزه مثبت مشارکت با همسرتان در انجام فعالیت بدنی و ورزش های مشترک کمک بگیرید. مطالعات اخیر نشان داده اند که زوجهایی که به همراه یکدیگر به فعالیتهای ورزشی پیوسته اند نسبت به افراد متاهلی که به صورت انفرادی در برنامه های ورزشی شرکت دارند، ۹۵% بیشتر احتمال دارد که در طی یک سال پس از شروع ورزش همچنان به فعالیت بدنی خود ادامه دهند.

در مواجهه با مسئله غذا نیز می توانید با همدیگر پیمان ببندید که برای چند شب در هفته  انواع کم چرب تر و سبک تری از غذای مورد علاقه تان رامیل کنید ، برای مثال ساندویچ های کم چرب را تهیه بفرمایید و سوپها و سالادهای دل چسب و سالم را انتخاب نمایید.

سومین مخرب کاهش وزن: استرس داشتن

شاید چنین تصور کرده باشید که در روزهایی که عصبانیت و استرس تان بیشتر است ، سوختن کالری ها در بدنتان اقزایش می یابد  ولی این فکر غلط می باشد و در حقیقت استرس تولید هورمون کورتیزول را در بدن شما افزایش می دهد که منجر به ارسال سیگنال هایی در بدن شما مبنی بر حفظ وزن و تجمع چربی در شکمتان می گردد ( چاقی شکمی بدترین نوع چاقی است چرا که با ظهور بیماری های دیابت ، کلسترول بالا و بیماری های قلبی مرتبط می باشد. ) اگر تا اینجا به نظرتان مضرات استرس به قدر کافی بد نبوده است پس بدانید که کورتیزول همچنین اشتهای شما را به سمت غذاهای به ویژه شیرین ، چرب و راحت الحلقوم سوق می دهد. استمرار استرس اغلب تمایل به مصرف خوراکی ها و میان وعده ها را افزایش می دهد و لذا به راحتی می توانید وزن اضافه کنید . مطالعه ای اخیر در دانمارک نشان داده است : پرستارانی که بیش از حد  مشغول به کارهستند ولی کنترل کمی بر اجرای کارها دارند به طور آشکارا  وزن بیشتری را نسبت به افراد دیگر که فشار کمتر و کنترل بیشتری در کارشان دارند، یافته اند.

راه حل برای لاغرماندن:

گام اول: تغییرات و اصلاحات لازم را در مورد کارهایی که قادر به انجام آنها هستید ایجاد کنید و کارهایی که قادر به انجامشان نیستید را رها کنید.

 گام دوم: وقتی احساس عصبانیت می کنید و یا با یک موقعیت پر استرس مواجه می شوید برای خودتان زنگ تفریحی برای آرامش ذهنتان در نظر بگیرید مثلا : برای ۵ دقیقه پیاده روی کنید ، و یا یک استراحت ذهنی کوتاه به خودتان بدهید برای مثال چشمانتان را ببندید و نفس عمیق بکشید و منظره  مورد علاقه تان را تجسم کنید و این حالت را برای ۱۰ دقیقه حفظ نمایید ( این منظره می تواند طبیعت و یا هر چیزی که باعث آرامش زهنی شما می گردد) . انجام اقدامات مذکور میزان تولید هورمونهای استرس را کاهش می دهد و لذا از اثرات تحریک اشتها و تجمع چربی در بدن که به همراه استرس حادث می گردند، پیشگیری می کند . به علاوه با اجرای روش های مذکور ، شما به جای مصرف ناخود آگاه شیرینی جات، سلاح موثرتری را برای کاهش دادن استرس تان می یابید.

Loading