برخورداری از سلامتی بیشتر با نوشیدن قهوه

  1. خانه
  2. بیماری
  3. برخورداری از سلامتی بیشتر با نوشیدن قهوه
برخورداری از سلامتی بیشتر با نوشیدن قهوه

تاکنون مطالعات زیادی در مورد خواص مفید قهوه انجام شده است. به عنوان مثال، مطالعه‌ای نشان داده که قهوه خطر مرگ زودهنگام را در زنان مبتلا به دیابت کاهش می‌دهد. همچنین برخی مطالعات نشان داده‌اند که احتمال نارسایی قلبی و سکته مغزی را کاهش می‌دهد و نیز خطر مرگ زودهنگام را در افراد مبتلا به HIV یا هپاتیت C می‌کاهد.

قهوه و کاهش خطر بیماری‌ها

اخیراً محققان به بررسی مجدد مطالعات انجام شده بر روی قهوه پرداختند. نتایج نشان داد که خواص مفید مصرف متوسط قهوه از خطرات آن بیشتر است. مصرف متوسط آن به معنای نوشیدن حدود ۴ تا ۵ فنجان در روز (معادل ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز) است. مصرف قهوه با کاهش خطر بیماری قلبی – عروقی، سرطان، کبد چرب غیرالکلی، سیروز و دیابت مرتبط است. از سوی دیگر، خطر مرگ ناشی از تمام علل و به خصوص مرگ ناشی از بیماری قلبی – عروقی را می‌کاهد. بیشترین فواید با مصرف ۳ تا ۴ فنجان در روز مشاهده شد.
هرچند نوشیدن قهوه برای سلامتی مفید است، اما محققان می‌گویند ممکن است برای زنان در معرض خطر شکستگی استخوان و زنان باردار مفید نباشد. همچنین گاهی اوقات نوشیدن کافئین با عادات غذایی نادرست مانند مصرف شیرینی یا سایر غذاهای پرچرب همراه می‌شود. بنابراین، باید از مصرف غذاهای ناسالم همراه با آن خودداری نمود.
نکته عملی: مصرف متوسط قهوه مضر نبوده و می‌تواند به عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم توسط اغلب افراد جامعه مورد استفاده قرار گیرد.
منبع:

Robin Poole et al. BMJ 2017.

فهرست