آنوریسم آئورت شکمی و رژیم غنی از میوه

  1. خانه
  2. آئوریسم
  3. آنوریسم آئورت شکمی و رژیم غنی از میوه

آنوریسم آئورت شکمی یک برآمدگی در دیواره قسمت پایین آئورت ( رگ خونی بزرگی که خون را به بدن می رساند) می باشد. آئورت از قلب تا شکم امتداد دارد و از آنجا که آئورت تامین کننده اصلی خون بدن است،
پاره شدن آنوریسم آئورت شکمی می تواند باعث خونریزی تهدید کننده حیات شود. غربالگری سونوگرافی می تواند این بیماری را تشخیص دهد.
بر اساس یک مطالعه طولانی مدت خوردن میوه می تواند خطر ابتلا و گسترش آنوریسم آئورت شکمی را کاهش دهد.
در این مطالعه محققان ۸۰۰۰۰ نفر ۴۶ تا ۸۴ ساله را به مدت ۱۳ سال مورد بررسی قرار دادند که از بین آنها ۱۱۰۰ نفر به آنوریسم آئورت شکمی مبتلا شدند که در ۲۲۲ نفر از آنها  پارگی آئورت شکمی رخ داد.
بر اساس این مطالعه که در مجله Circulation به چاپ رسیده است افرادی که در طول روز ۲ وعده میوه استفاده می کنند ۳۱% کمتر در خطر ابتلا به آنوریسم آئورت شکمی قرار دارند همچنین در این افراد خطر پارگی آئورت شکمی  39% کمتر از سایرین می باشد.
به گفته مححقان مصرف زیاد میوه ها ممکن است به جلوگیری از بسیاری از بیماری های عروقی کمک کند و این  مطالعه نشان می دهد که کاهش خطر آنوریسم آئورت شکمی در میان این مزایا قرار دارد. سطح بالای آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها با کاهش التهاب، سبب محافظت در برابر آنوریسم آئورت شکمی می شود. با این حال، آنها دریافتند که خوردن مقدار زیادی سبزیجات، که آنها نیز غنی از آنتی اکسیدان ها هستند، خطر ابتلا به آنوریسم آئورت شکمی را کاهش نمی دهد چرا که سبزیجات فاقد بعضی از انواع آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها هستند البته این نتایج موید رابطه علت و معلولی نیست. علاوه بر این مطالعات دیگر نشان داده اند که خوردن میوه ها و سبزیجات خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، دیابت نوع ۲، فشار خون بالا و چندین سرطان را کاهش می دهد.
نکته عملی: بر اساس این مطالعه می توان نتیجه گرفت که مصرف میوه باید در برنامه روزانه قرار گیرد چراکه علاوه بر مزایای مختلفی که در کاهش بیماریها دارد از خطر مرگ بر اثر پارگی آئورت شکمی  جلوگیری می کند.
منبع:

Circulation, news release, Aug. 19, 2013

 

 

Loading