روزنامه جام جم

رژیم در تعطیلات نوروز منطقی است؟

تنها چند روز تا آغاز سال نو و تعطیلات نوروز باقی مانده است. همیشه در این ایام افرادی که استعداد چاقی دارند نگران افزایش وزن خود می‌باشند. تصور عمومی بر این می‌باشد که تعطیلات اول سال باعث افزایش ۲ ۳ کیلوگرمی می‌گردد. اما مطالعات علمی در این که چه میزان افزایش وزن را می‌توان به تعطیلات ابتدای سال نسبت داد دچار تناقض هستند.

نقش میوه درکاهش سنگ کلیه

اغلب سنگ‌های کلیه از ترکیب کلسیم با اگزالات تشکیل شده‌اند. همان طور که می‌دانیم منابع غذایی حاوی اگزالات مانند سبزیجات و میوه‌های خاص، دانه‌ها، مغزدانه‌ها و حبوبات هستند. بر همین اساس، در افراد با سابقه سنگ کلیه و سطح بالای اگزالات در ادرار، این احساس وجود دارد که از خوردن غذاهای حاوی سبزی و میوه‌جات بویژه مواد غذایی با اگزالات بالا مانند اسفناج یا بادام اجتناب کنند.

رژیم پرکربوهیدرات یا رژیم پرپروتئین؟

م نیستند افرادی که با رژیم‌های مختلف در طی یک دوره زمانی، کاهش وزن قابل توجهی را تجربه کرده‌اند. اما آنچه به عنوان یک دغدغه اصلی برای مبتلایان به چاقی مطرح می‌باشد آن است که پس از مدتی دوباره وزن آنان افزایش می‌یابد، به‌طوری که بعضی از مطالعات بازگشت به وزن اولیه را در مدت ۳ سال در بیش از ۹۰ درصد رژیم گیرندگان گزارش نموده‌اند.

ورزش، راه‌حل چاقی کودکان

مطالعات اخیر نشان‌دهنده شیوع روزافزون چاقی در کودکان و نوجوانان در کشورهای مختلف می‌باشد. در کشور ما نیز این همه‌گیری بویژه در شهرهای بزرگ به دلیل شیوه زندگی شیوع روزافزونی داشته است. از آنجا که عدم تحرک دارای اهمیت ویژه در بروز چاقی کودکان است، تشویق کودکان به داشتن تحرک بیشتر توسط متخصصین تغذیه توصیه می‌گردد.

رژیم غذایی قبل از جراحی کاهش وزن

در سال‌های اخیر با توجه به شیوع پیشرونده چاقی‌های مفرط، تقاضا برای یافتن راه‌حلی قاطع برای ریشه کنی افزایش وزن بی رویه بیش از پیش گردیده است. بر همین اساس علاقه برای استفاده از عمل جراحی برای کاهش وزن بیشتر شده است. اما آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد آن است که هر بیماری که از افزایش وزن رنج می‌برد نامزد خوبی برای عمل جراحی نمی‌باشد.

تولد زودرس و خطر ابتلا به دیابت

دیابت نوع ۲ در دهه‌های اخیر، در کشورهای آسیایی و نیز کشور ما ایران گسترش پیدا کرده است. یافته‌های پژوهشی نشان می‌دهند که تا سال ۲۰۰۷، ۱۱۰ میلیون نفر از جمعیت آسیا به دیابت مبتلا بودند که این آمار شامل تعدادی از افراد جوان و میانسال نیز بود.

تاثیر غلات بر فشار خون

شواهد پزشکی حاکی از آن‌است که علت اصلی فشار خون در خیلی از موارد نامشخص است. اما آنچه مسلم است شیوه زندگی امروزی شیوع اختلالات متابولیک و از آن جمله فشار خون بالا را توجیه می‌کنند. شیوه تغذیه و نوع استفاده از مواد غذایی از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار در این زمینه می‌باشد…

هیچ نوشیدنی جای آب را نمی‌گیرد

متخصصین تغذیه در رژیم‌های کاهش وزن به شما توصیه می‌کنند که هر روز باید آب به میزان کافی بنوشید. در نقطه مقابل، افراد چاق نیز اکثرا بیان می‌دارند که امکان رعایت سایر نکات رژیم را دارند ولی نوشیدن آب به میزان کافی در روز برایشان غیرقابل تحمل است. جالب است بدانید که عدم مصرف کافی آب طی روز، می‌تواند خود زمینه‌ساز عادات نادرست غذایی باشد که این موضوع زمینه چاقی را در شما تشدید می‌کند.

ورزش و افزایش اشتها

متخصصان تغذیه برای کنترل وزن توصیه به داشتن ورزش، در کنار رژیم غذایی دارند. اتفاقا مشکل اساسی خیلی از مبتلایان به چاقی آن است که معمولا در هنگامی که انگیزه کاهش وزن دارند، رژیم غذایی را خیلی راحت‌تر از ورزش تحمل می‌نمایند. بعضی از چاق‌ها نیز افزایش اشتها در اثر ورزش را بهانه عدم تحرک خود بیان می‌دارند.

کنترل چاقی کودکان

شیوع چاقی کودکان در طی سال‌های اخیر باعث گردیده است که خیلی از خانواده‌ها با این مشکل روبه‌رو باشند. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که عوامل مختلفی در این زمینه می‌تواند موثر باشد. پژوهش‌هایی که به تازگی انجام گرفته نشان می‌دهد که طول مدت مصرف شیر مادر و نوع غذاهایی که پس ازدوران نوزادی مصرف می‌شود، نقش مهمی درمیزان بافت چربی در دوره‌های بعدی زندگی خواهد داشت.