۷ سبزی کم کربوهیدرات برای رژیم دیابتی

بهترین سبزیجات کم کربوهیدرات برای رژیم دیابتی

درصورت مبتلا بودن به دیابت نوع ۲، خوردن سبزیجات کم کربوهیدرات مناسب ترین راه برای احساس سیری بدون افزایش وزن و بالا رفتن شدید قند خون می باشد. سبزیجات غیر نشاسته ای یا کم کربوهیدرات سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر بوده درحالیکه کالری کمی دارند. داشتن رژیمی متنوع بسیار هوشمندانه است، اما مصرف سبزیجات زیر فواید زیادی به همراه دارد.

اسفناج

ین سبزی کم کربوهیدارت گزینه مناسبی برای یک رژیم دیابتی می باشد زیرا غنی از فولات، بتاکاروتن و ویتامین K است. بهتر است از برگ های تازه آن یا نوع منجمد یا کنسرو شده اسفناج بدون نمک افزوده شده، استفاده نمایید. با اسفناج بخارپز شده و زرده تخم مرغ املت درست کرده و به عنوان صبحانه میل نمایید، از برگ های تازه آن در یک سالاد کم کربوهیدرات و سالم برای ناهار استفاده کنید و در وعده شام می توانید اسفناج را به سوپ یا سس پاستا اضافه نموده و از فواید آن بهره مند شوید.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی به عنوان یک ماده فوق العاده برای افراد دیابتی سرشار از ویتامین C، ویتامین A و پتاسیم می باشد. همچنین کربوهیدرات و کالری کمی – حدود ۳۲ کالری در هر فنجان – دارد. ماده مغذی لیکوپن، که به گوجه فرنگی رنگ قرمز می دهد، یک آنتی اکسیدان قوی بوده و می تواند بدن را در برابر بیماری قلبی و سرطان پروستات محافظت کند. برشی از یک گوجه فرنگی آبدار به ساندویچ تان اضافه کنید یا ظرفی بزرگ از سس گوجه فرنگی تهیه نمایید: این سس می تواند چاشنی مناسبی برای سبزیجات، مرغ و سایر غذاها در رژیم دیابتی باشد.

بروکلی

اگر تا به حال از بروکلی استفاده نمی کردید، حتما آن را به رژیم دیابتی تان بیفزایید. این سبزی کربوهیدارت کمی داشته و مملو از ویتامین A، C و K می باشد. همچنین در میان محتویاتش فیبر و آهن زیادی دارد. بهتر است آن هایی که سبز تیره هستند را انتخاب نمایید. بروکلی منجمد (بدون نمک یا سس اضافه شده) می تواند گزینه مناسبی برای رژیم دیابتی باشد و برخلاف نوع تازه آن، نیاز نیست به محض خریداری آن را میل کنید. به سرو بروکلی خام یا نیم پز شده به جای چیپس در مهمانی بعدی تان فکر کنید.

خیار

خیار یک سبزی تُرد و کم کربوهیدرات برای افراد دیابتی می باشد. یک فنجان خیار حاوی کمتر از ۵ گرم کربوهیدرات است. به عبارت دیگر: می توانید با آن خود را کاملاً سیر نمایید بدون آنکه نگران افزایش شدید قند خون تان باشید. خیار منبع خوبی از ویتامین K، پتاسیم و ویتامین C است. به یاد داشته باشید خیار تنها برای سالاد نیست. شما می توانید برش های نازک آن را به ساندویچ یا میان وعده عصرتان اضافه کنید.

گل کلم

یک سبزی کم کربوهیدرات فراموش شده دیگر، گل کلم است که می تواند گزینه مناسبی برای رژیم دیابتی باشد. این سبزی سرشار از ویتامین C (یک فنجان گل کلم حاوی بیش از نصف نیاز روزانه تان می باشد) و همچنین فیبر، پتاسیم و فولات است. گل کلم قابلیت این را دارد که به صورت خام، کباب شده یا بخارپز سرو شود و در سوپ بی نظیر است: کمی آن را ببپزید سپس با ترکیبی از مرغ و سبزیجات پخته آن را مخلوط کنید.

کلم

خوردن کلم یک راه ارزان جهت اضافه کردن ویتامین K، C و همچنین آنتی اکسیدان ها به رژیم دیابتی است. کلم حاوی منیزیوم، فیبر و ویتامین B6 نیز می باشد. این سبزی کم کربوهیدرات در پاییز و اوایل زمستان به وفور وجود دارد. کلمی را انتخاب کنید که از برگ های شفاف پوشیده شده است. در منزل در فریز از آن نگهداری کنید. تا زمان استفاده به منظور حفظ بهتر ویتامین ها، آن را درون یک پوشش پلاستیکی بپوشانید. استفاده خام و پخته از این سبزی کم کربوهیدارت در غذاها می تواند تجربه بی نظیری را برای شما رقم زند.

مارچوبه

این سبزی معطر در هر فنجان تنها ۲۷ کالری انرژی و ۵ گرم کربوهیدارت دارد. همچنین حاوی ویتامین K و A می باشد. در هنگام خرید نوع سفت با ساقه ی سبز روشن آن را انتخاب نمایید. ساقه های باریک تر، تُردتر هستند. انتهای چوبی ماچوبه را با دست جدا کرده، سپس آن را بخارپز یا کبابی کنید. مارچوبه از طریق تخم تکثیر می یابد، که تخم های آن گزینه ی مناسبی برای بهره بردن از سبزیجات در وعده صبحانه می باشد.

Loading