۵ نوع چای مفید برای مبتلایان به سندرم روده تحریک‌پذیر

5 نوع چای مفید برای مبتلایان به سندرم روده تحریک‌پذیر

سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) نوعی بیماری است که بر دستگاه گوارش اثر می‌گذارد. این بیماری در ۷ تا ۲۱ درصد افراد مشاهده شده و علائم آن عبارتند از: درد شکم، نفخ، یبوست، اسهال و هر نوع تغییر در حرکات روده.
برخی از انواع چای‌ها که ممکن است برای مبتلایان به IBS مفید باشند، عبارتند از:

۱- نعناع

نتایج تحقیقات نشان داده که نعناع شدت درد را در افراد مبتلا به IBS کاهش می‌دهد. برخی مطالعات نیز نشان داده‌اند چای نعناع اسپاسم روده را کاهش داده و به کبد در سم‌زدایی بدن کمک می‌کند. با این حال، نعناع نباید در افراد مبتلا به فتق هیاتال، ریفلاکس معده به مری و مشکلات صفراوی استفاده شود.

۲- زردچوبه

در سال ۲۰۰۵ محققان اثر قرص‌های حاوی عصاره زردچوبه را بر علائم IBS در بزرگسالان بررسی کردند. در این مطالعه شرکت‌کنندگان به مدت ۸ هفته هر روز ۲-۱ قرص دریافت می‌کردند. نتایج نشان داد که عصاره زردچوبه در کاهش درد شکم موثر است. زردچوبه سبب کاهش التهاب شده و به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند. بنابراین برای افراد مبتلا به IBS سودمند می‌باشد.
برای تهیه چای زردچوبه می‌توان از پودر آن و یا یک تکه از ریشه آن استفاده نمود. افراد مبتلا به مشکلات صفراوی قبل از مصرف زردچوبه باید با پزشک خود مشورت نمایند. همچنین این ادویه می‌تواند علائم ریفلاکس اسید را تشدید کرده و سبب ناراحتی معده شود. نگرانی دیگر در مورد مصرف زردچوبه اثر آن بر لخته شدن خون است که باید مورد توجه قرار گیرد.

۳- زنجبیل

شواهد علمی در مورد اثربخشی زنجبیل بر روی IBS اندک است. با این حال، اعتقاد بر این است که عصاره زنجبیل می‌تواند سبب کاهش التهاب، تقویت معده و افزایش حرکات روده شود.

۴- رازیانه

رازیانه از طریق اثر بر عضلات روده و برطرف کردن گاز می‌تواند برای مبتلایان به IBS مفید باشد. مصرف رازیانه در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. از سوی دیگر، رازیانه ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد.

۵- بابونه

چای بابونه یکی از چای‌های گیاهی محبوب است. برخی افراد معتقدند که بابونه آرامش‌بخش است. با این حال، مطالعات این اثر را تائید نکرده‌اند. برخی نیز از چای بابونه برای رفع مشکلات معده استفاده می‌کنند. این امر نشان می‌دهد که بابونه احتمالاً برای افراد مبتلا به IBS نیز مفید است. زیرا مشکلات گوارشی می‌تواند با استرس مرتبط باشد.

نکته:

برخی از انواع گیاهان و ادویه‌ها ممکن است برای مبتلایان به IBS مفید باشند. اما لازم است تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود. بنابراین قبل از آنکه از محصولات گیاهی برای کنترل علائم خود استفاده کنید حتماً با پزشک مشورت نمایید.

Loading