۴ باور اشتباه در مورد ضربان قلب

نگرانی در مورد سلامت عملکرد قلب امری طبیعی است. گاهی ممکن است تصور کنید ضربان قلب‌تان به شدت کاهش یافته یا در برخی مواقع نگران بالا رفتن بیش از حد آن شوید. حقیقت این است که شما مطالب متعددی در مورد ضربان قلب شنیده‌اید که بیشتر آن‌ها غلط می‌باشد. اکنون وقت آن رسیده که آن‌ها اصلاح نماییم:

باور اشتباه اول: محدوده طبیعی ضربان قلب ۱۰۰-۶۰ ضربان در دقیقه است.

این یک استاندارد قدیمی می‌باشد. بسیاری از پزشکان اعتقاد دارند محدوده طبیعی کمتر از این است. به گفته دکتر سوزان استینبام، سرپرست بخش قلب بیمارستانLenox Hill ، حدود ۷۰-۵۰ ضربان در دقیقه ایده‌آل می‌باشد.
مطالعات اخیر نشان داده‌اند ضربان قلب بیش از ۷۶ عدد در دقیقه در حال استراحت ممکن است با افزایش خطر حمله قلبی مرتبط باشد.
دکتر استینبام افزوده است: “ممکن است ضربان قلب ۸۰ در حال استراحت طبیعی باشد، اما بدین معنا نیست که شما سلامت هستید.”

باور اشتباه دوم: ضربان قلب نامنظم نشان‌دهنده حمله قلبی است.

وقتی ضربان قلب‌تان الگو غیرطبیعی دارد ممکن است کاهش یا افزایش در ضربان قلب یا لرزشی کوچک یا سنگینی در قفسه سینه‌تان احساس نمایید.
به گفته دکتر پاتل، متخصص قلب بیمارستان نیویورک، بیشتر این اتفاقات خطرناک نیستند و سلامتی فرد را تهدید نمی‌کنند.

باور اشتباه سوم: اگر ضربان قلبم طبیعی است، فشار خون طبیعی دارم.

گاهی اوقات ضربان قلب و فشارخون با یکدیگر همخوانی دارند. به عنوان مثال، در زمان ورزش، عصبانی شدن یا ترسیدن هر دو افزایش می‌یابند. اما همیشه به هم مرتبط نیستند. اگر ضربان قلب‌تان طبیعی است، ممکن است فشارخون‌تان این‌طور نباشد. بلکه امکان دارد خیلی کم یا زیاد بوده و شما از آن مطلع نباشد.
حتی اگر ضربان قلب طبیعی دارید، مرتب فشارخون خود را کنترل نمایید.

باور اشتباه چهارم: ضربان قلب پایین به معنای ضعف در قلب می‌باشد.

الزاماً این طور نیست. ضربان قلب پایین می‌تواند نشانگر این باشد که شما سالم و تندرست هستید. ماهیچه قلب یک ورزشکار در حالت بهتری قرار دارد، بنابراین لازم نیست برای ثابت نگه داشتن ضربان قلب به سختی کار کند.
دکتر پاتل افزوده است زمانی ضربان قلب پایین مشکل‌ساز است که منجر به بیهوشی، گیجی، تنگی نفس یا درد قفسه سینه شود. در صورت داشتن هر یک از این علائم با پزشک خود مشورت نمایید.

Loading